A legújabb vizsgálatok módosítják a népszerű elméletet
Sok kutató úgy véli, hogy az első amerikaiak a mai japán területén létező Dzsómon-kultúra tagjai voltak.
Egy, a szakemberek körében ma is igen elterjedt elmélet szerint az amerikai őslakosok felmenői a mai Japán területéről származtak. G. Richard Scott, a Renói Nevadai Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban azonban cáfolják a hipotézist – áll az EurekAlerten közzétett közleményben.
Az elmélet alapját a kőeszközök közötti hasonlóságok jelentik. Az elképzelés szerint mintegy 15 ezer éve az őslakosok elei a Csendes-óceán északi részén, a Bering-földhidat is magába foglaló régión keresztül érték el Észak-Amerikát. Innen aztán kevesebb mint kétezer év alatt a kontinens legdélibb részére is elértek.
A hipotézis legfontosabb bizonyítéka az, hogy az úgynevezett Dzsómon-kultúra és az első amerikai őslakosok kőeszközei nagyon hasonlítottak egymásra. Az fogak biológiai és genetikai elemzésén alapuló tanulmány viszont ellentmond a népszerű elméletnek.
Scott szerint a biológiai bizonyítékok egyszerűen nincsenek összhangban a régészeti hipotézissel. Fontos kiemelni, hogy a kutatók nem az észak-csendes-óceáni vándorlás elképzelését cáfolják, csupán azt állítják, hogy az amerikai őslakosok valószínűleg nem a Dzsómon-kultúra leszármazottai. A friss eredmények alapján valószínűbb a szibériai eredet.
Scott közel 50 éves karrierje alatt világszerte rengeteg információt gyűjtött az emberi fogakról. A legújabb projektben statisztikai technikákkal elemeztek nagy mennyiségű ázsiai, amerikai és csendes-óceáni fogat. A vizsgálat során kevés kapcsolatot mutattak ki a Dzsómon-kultúra és az első amerikaiak között, ami összhangban van a közelmúlt genetikai tanulmányaival.