Megtalálták a világ legősibb szellemábrázolását

A jelenethez kapcsolódó szövegből lehet tudni, hogy az alak nem egy egyszerű férfi, hanem egy kísértet.

Egy, a British Museumból előkerült 3500 éves babilóniai agyagtáblán található a legkorábbi ismert szellemábrázolás – számol be a The Guardian. A lelet a 19. században került az intézet gyűjteményéhez, azóta viszont senki sem vetette vizsgálat alá.
Dr. Irving Finkel, a múzeum közel-keleti részlegének kurátora a töredékes tábla hátoldalán olvasható ékírást elemezve ismerte fel a tárgy jelentőségét. A kutató azt feltételezi, hogy a lelet egy korabeli ördögűző vagy templom gyűjteményének része volt.
A tábla elülső oldalán egy nehezen, csak felülről és megfelelő fényviszonyok között észrevehető jelenet látható. A képen egy megkötözött férfit vezet egy női alak. Finkel a túlsó oldal szövegéből jött rá, hogy a férfi egy kísértet, mégpedig alighanem a legkorábbi szellem, amelyet megörökítettek.
Úgy tűnik, a tábla egyfajta kézikönyv volt bizonyos zavaró kísértetek elűzéséhez. A technika különlegességét az adta, hogy az ördögűző az élők és a szellem érdekeit is szem előtt tartotta. A szöveg egy hosszú és komplex szertartást ír le, mely szerint egy feldíszített férfi és női szobrocska segítségével, pirkadatkor lehet megszabadulni a kísértettől.
A korabeliek úgy gondolták, hogy az érintett szellem azért nem tér meg a másvilágra, mert társra van szüksége – lehetséges, hogy az elképzelés hátterében egy elhunyt rokonnal kapcsolatos emlékek álltak. Finkel szerint a tábla jelenetén éppen az látható, ahogy a szerető a túlvilágra kíséri az elhunytat.