Meghatározták az Amerikában talált viking település korát
A skandináv hajósok jóval Kolumbusz Kristóf előtt érték el Amerikát.
Egy új tanulmány alapján a skandináv telepesek már 1021-ben aktívak voltak Amerikában – számol be a Heritage Daily. A felfedezés igazolja azt az elképzelést, mely szerint az északi népek jóval Kolumbusz Kristóf előtt elérték az Újvilágot.
A skandinávok a viking korban hatalmas távolságokat tettek meg új földek, kereskedelmi lehetőségek és megtámadható területek után kutatva. Keleti irányban Konstantinápolyig is eljutottak, nyugaton pedig Izlandra, Grönlandra és Kanadába is elértek.
Margot Kuitems, a Groningeni Egyetem Izotópkutató Központjának munkatársa csapatával L’Anse aux Meadows maradványait vizsgálta. A lelőhely egy átmeneti skandináv település volt a mai kanadai Újfundland és Labrador tartományban. A táborhely a felderítést segítette, és téli szállásként szolgált. L’Anse aux Meadows-nál a becslések alapján 30-160 ember élt, a sírok és a mezőgazdasági munka nyomainak hiánya viszont azt sugallja, hogy nem volt állandóan lakott.
A kutatók most olyan fadarabokat elemeztek, amelyek az egykori telepesekhez köthetőek. A leleteken olyan vágásnyomokat találtak, melyeket fémből készült pengékkel ejtettek – ilyen eszközöket a helyi őslakosok nem ismertek. Az 1021-es dátumot egy hatalmas, 992-es napvihar alapján határozták meg, az esemény jellegzetes szénizotópos jelet hagyott hátra az évgyűrűkben.
Michael Dee, a Groningeni Egyetem szakértője és a csapat tagja szerint a 992-993-as szénizotópos növekedést világszerte kimutatták a fákban. A kutatók most a maradványokban a kéregtől befelé haladva számolták meg az évgyűrűket, míg elértek a napvihar nyomához, így állapították meg az 1021-es évszámot.