Ősi szertartások helyszínét tárták fel
A történelem előtti időkből származó lelőhelyet 1997 óta ismerik, de csak néhány éve kezdték el átfogóan vizsgálni.
Szakértők egy csoportja a 11 ezer éves, dél-törökországi Karahan Tepénél folytatott feltárást – számol be a Live Science. A csapat fallosz formájú oszlopokat és egy emberi fejet ábrázoló faragványt tárt fel az egyik épületben, úgy tűnik, a helyszínen egykor szertartásokat végeztek.
Karahan Tepe jóval az írás megjelenése előtti korból származik, és nagyjából egyidős a közeli, híres Göbekli Tepével. Bár a lelőhelyet már 1997-ben felfedezték, a feltárások csak 2019-ben kezdődtek meg, ezeket megelőzően csupán előzetes felméréseket folytattak.
A lelőhely faragványokkal díszített épületekből áll. Necmi Karul, az Isztambuli Egyetem régésze és kollégái az egyik, fejet ábrázoló dombormű mellett 11 fallosz alakú oszlopra bukkantak. Az érintett épület három másik struktúrához kapcsolódik, melyek egy komplexumot alkotnak. Karul szerint a korabeliek az építményben ceremóniákat végezhettek, a kutató azt feltételezi, hogy a térség egykori lakói a komplexumon áthaladva valamiféle felvonulásokat tarthattak. Ahhoz, hogy jobban megértsék a lelőhely jelentőségét, további vizsgálatokra lesz szükség.
Úgy tűnik, hogy az épületeket nem elhagyták, hanem tudatosan lerombolták. A komplexumban olyan törmelékeket mutattak ki, melyek talán egy végső, rongálási ünnep nyomai lehetnek.