Ősi építményekre bukkantak egy horvát szigeten
A felfedezés segíthet jobban megérteni a kora középkor népmozgásainak környezetét.
Régészek egy csoportja egy horvátországi római kori villánál folytatott feltárást, melynek során a Nyugatrómai Birodalom bukása utáni időszakból származó épületek kerültek elő – számol be a Heritage Daily. A kutatók szerint a struktúrákat korabeli bevándorlók emelhették.
A varsói Stefan Wyszyński Bíboros Egyetem és a Zágrábi Egyetem csapata Rab szigetén vizsgáltak egy, az 1-3. századból származó komplexumot. Az ásatás során olyan épületek maradványaira bukkantak, amelyeket az egykori római Dalmatia tartományába betelepülők emelhettek.
A római időkben a szigeten egy kereskedelmi szempontból kulcspozícióban lévő kikötő feküdt. Fabian Welc, a Stefan Wyszyński Bíboros Egyetem munkatársa szerint vizsgálatuk felfedte, hogy a település a Nyugatrómai Birodalom bukása után is lakott volt, a romos villa környékén pedig fából állítottak új épületeket. A kutató arra gyanakszik, hogy a struktúrák olyan betelepülőkhöz köthetőek, akik a keleti gótok inváziója elől menekültek.
Welc szerint a helyiek viszonylag magas életszínvonalat tartottak fenn. Úgy tűnik, a 7. században telepesek egy másik csoportja újabb javításokat hajtott végre a villakomplexumon, ekkoriban a szlávok vagy az avarok elől kereshettek menedéket a szigeten.