Lehet, hogy mégsem emberektől származnak az ősi amerikai leletek
Komoly szakmai vita alakult ki azokról a kődarabokról, amelyeket egy mexikói barlangban találtak.
Napjainkban is komoly vita arról, hogy az emberek pontosan mikor telepedtek meg az amerikai kontinensen. Idén nyáron nagy régészeti hírnek számított az a tanulmány, amelyben a szerzők azt írják, már 32-28 ezer éve megfordultak emberek a közép-mexikói Coxcatlan-barlangban. Tavaly pedig Ciprian Ardelean, a Zacatecasi Autonóm Egyetem munkatársa és kollégái a Chiquihuite-barlangban feltárt köveket elemezve állapították meg, hogy azok kőeszközök.
James Chatters, az Applied Paleoscience vállalat szakértője és csapata szerint utóbbi eredmények nem meggyőzőek – számol be a ScienceAlert. A kutatók kritikájukban azt írják, hogy az érintett kövek jellegzetes formája természetes folyamatok révén jött létre.
Chatters szerint a barlangban a leszakadó, egymásra hulló kövek olyan formákat alakíthatnak ki, amelyek megtévesztőek lehetnek, és emberi eredetűnek tűnhetnek. A helyi kövek mintái nincsenek összhangban a más lelőhelyeken feltárt kőeszközökével, ráadásul a használat nyomait sem tudták kimutatni rajtuk.
Fontos azonban kiemelni, hogy Chattersék nem vizsgálták meg közvetlenül a köveket, csupán az eredeti tanulmány bizonyítékait elemezték. Ennek ellenére cáfolatukat meggyőzőnek tartják, már csak amiatt is, mert a korai emberi jelenlét egyéb lehetséges bizonyítékai nem elegendőek.
Noha Ardeleanék publikációjukban nem részletezik ezt, Chattersék szerint logikus következtetés, hogy amennyiben az emberek 30 ezer éve jelen voltak Észak-Mexikóban, úgy egy olyan csoportról van szó, amely a kelet-ázsiaiak és az amerikai őslakosok szétválása előtt érkezett meg. Ezen populáció tehát genetikailag különálló lehetett, genetikai nyomokat viszont nem hagyott hátra.
Egy válaszcikkben Ardelean és társai olyan ősi, nem vizsgált csoportokra mutatnak rá, amelyek hozzájárultak a mai őslakos populációk létrejöttéhez. Mint írják, Chattersék félreértelmezték az eredményeiket, és szakmai szempontból hibás a helyi köveket más lelőhelyek kőeszközeihez hasonlítani.
Ardeleanék érvelése mellett szólhatnak azok az újabb tanulmányok, amelyek a tágabb régióban, így a Coxcatlan-barlangban mutatták ki a korai emberek lehetséges nyomait.