Vadnyugati szellemvárost tártak fel
Terrace létrejöttét és bukását is a vasút hozta el.
Egy egykori utahi kisvárosnál, Terrace-nál dolgozva kínai munkások otthonára bukkantak – számol be a Live Science. A 19. századi betelepülők a transzkontinentális vasútvonal építésében vettek részt, az építmény maradványai jelentik az első olyan házat, amely a korabeli projekten dolgozó kínaiakhoz köthető.
Az Iowát a San Francisco-öböllel összekötő vasút létrehozásán mintegy 11 ezer kínai bevándorló vett részt, Christopher Merritt utahi műemlékvédelmi szakértő szerint az ázsiai munkásokról ennek ellenére gyakran nem tettek említést a források. Terrace térképein például nem tüntették fel a kínai negyedet.
A város az 1860-as évek végén, a vasútépítés miatt jött létre Utah északnyugati részén. Terrace-t története csúcsán nagyjából 500 ember lakta, 1902-ben ugyanakkor új vonal nyílt a Great Salt Lake-en keresztül, ami azt jelentette, hogy a munkásoknak már nem kellett körbeutazniuk a tavat, és elhaladniuk a város mellett. 1904-re Terrace elnéptelenedett.
Az 1900-as évek elején egy tűzvész a város jelentős részét elpusztította, de így is sok lelet maradt a környéken. A fosztogatások és a vandalizmus miatt sajnos ezek egy része elveszett.
A Kínai Vasúti Munkások Leszármazottainak Szövetségével együttműködve a régészek két feltárást is folytattak a vadnyugati szellemvárosnál. Merritt szerint a helyi anyagi kultúra lenyűgöző, a kutatók 10-20 ezer tárgyat tudtak begyűjteni a helyszínen, a leletekből pedig kirajzolódott az eddig nem ismert kínai negyed. A szakértők kínai érméket, játékokat, porcelántöredékeket és kőedényeket is találtak.
Egy 1870-ben tartott népszámlálás alapján 56 kínai élt a városban, de Merritt kiemelte: az efféle felméréseken gyakran alábecsülték a kisebbségek számát. Bár törvény nem írta elő a szegregációt, a fehér és a kínai közösség a diszkrimináció miatt elkülönült Terrace-ben.