Ókori naptemplomot találtak Egyiptomban
A szentélyre utóbb egy másik templomot emeltek.
Egy elveszett naptemplomot fedezhettek fel az egyiptomi Abu Gorabnál, Kairótól 15 kilométerre délre – számol be a CNN. A maradványok az időszámítás előtti 25. századra datálhatóak.
1898-ban a helyszínen dolgozó régészek Niuszerré naptemplomára bukkantak. A fáraó az 5. dinasztia tagja volt, aki időszámítás előtt 2400 és 2370 között uralkodott. A legújabb ásatások alapján komplexumát egy korábbi építményre emelték.
Massimiliano Nuzzolo, a Lengyel Tudományos Akadémia egyiptológusa szerint a 19. századi szakértők a kőtemplom alatti, sártéglából álló építmény kis részét tárták csak fel, és arra jutottak, hogy az Niuszerré templomának egy korábbi fázisa. A friss eredmények ugyanakkor azt mutatják, hogy egy teljesen különálló templomról van szó.
A kutatók két mészkőoszlop és egy küszöb maradványait találták meg, melyek a bejáratot alkothatták. Emellett olyan pecsétek is előkerültek, amelyeken egy Niuszerré előtt uralkodó fáraó neve olvasható. A leleteket a feltárt edények alapján datálták.
Nuzzolo szerint a sártégla épület nagy volt, Niuszerré pedig rituális céllal pusztíthatta el, hogy felépítse saját templomát. A szentély Ré napisten számára készült, de a fáraó a templommal magát is legitimálta, a napisten egyetlen földi fiaként mutatva be önmagát.
A feljegyzések alapján összesen hat naptemplom épült, eddig viszont csak kettőt tártak fel. Lehetséges, hogy a többi szentélyt is sártéglából emelték, ami megnehezíthette fennmaradásukat.