Több száz tárgy került elő Törökország tengereiből

2021-ben különösen sikeresek voltak a helyi tengeri régészeti projektek.

Csak idén 255 leletet tártak fel a törökországi tengerekben folyó tíz régészeti projekt keretében – számol be az Anadolu Agency helyi hírügynökség. A víz alatti kutatások az 1960-as években indultak meg az országban, amikor külföldi szakértők elkezdték vizsgálni a Földközi-tengerben nyugvó bronzkori gelidonyai hajóroncsot. Azóta a terület elképesztő fejlődésen esett át.
Harun Ozdas, a Dokuz Eylül Egyetem munkatársa és az országos hajóroncsprojekt vezetője szerint a maradványok jellemzően 30-60 méteres mélységben nyugszanak. A programban hallgatók részvételével keresik fel a roncsokat, mint mondta, minden egyes hajó egy-egy időkapszula, melyet korábban nem érintett ember. A lelőhelyek nehéz megközelíthetősége miatt minden roncshoz általában háromszor tudnak csak lemerülni, ilyenkor képeket is készítenek a maradványokról.
Ozdasék számos olyan hajót azonosítottak, amely az Oszmán Birodalomhoz köthető. A kutatók a mélyebben fekvő roncsokat távirányítású tengeralattjárókkal közelítik meg, ezek közül a a Koyun-szigeteki hajó a legizgalmasabb.
Yahya Coskun, a törökországi örökségvédelmi és múzeumszövetségi intézet szakembere szerint a vízi feltárások folytatódtak idén. 2021-ben két új lelőhelyet is vizsgáltak, a régészeti műveletek száma pedig a tavalyihoz képest jelentősen nőtt, ennek köszönhetően 255 tárgyat sikerült kiemelniük, illetve múzeumokban elhelyezniük.