Római kori üveggyárat fedeztek fel
A mai Izrael területéről származó üveg a birodalom távolabbi pontjaira is eljutott.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) a késő római korra datálható üveggyárra bukkant a Jezréel-völgyben – számol be a Heritage Daily. A szakértők egy vasútépítési projekt keretében folytattak ásatást, a vizsgálat során pedig több kemencét is azonosítottak, melyekben 1600 éve kereskedelmi mennyiségű üveget állítottak elő.
A római korban az üvegeket már számos helyen alkalmazták az ablakoktól a mozaikon át a tálakig. Az anyagra óriási volt a kereslet, ezért birodalomszerte műhelyek jöttek létre.
A most feltárt kemencékben aprófát égettek magas hőmérsékleten, a nyersanyagok, azaz a tengerparti homok és só pedig egy-egy külön kamrában, 1200 Celsius-fokon olvadtak meg. Yael Gorin-Rosen, az IAA üvegekkel foglalkozó osztályának vezetője szerint a felfedezés nemcsak az izraeli, hanem az egész ókori világ üvegiparának megismeréséhez hozzájárul.
A korabeli forrásokból tudni, hogy Akkó völgyében kiváló minőségű volt az üvegkészítéshez használt homok. A periódus edényein végzett elemzések azt mutatják, hogy a térség a Római Birodalom távolabbi régióit is ellátta üveggel.