Több ezer éves épületre bukkantak Peruban
A struktúra a legkorábbi vályogtéglából emelt épület a kontinensen.
Peru északi partvidékén, Los Morterosnál tárták fel a legkorábbi vályogtéglából emelt építményt Amerikában – számol be a Heritage Daily. Az ásatást végző nemzetközi kutatócsapatot a Perui Pápai Katolikus Egyetem (PUCP) régészei vezették. A korábbi vizsgálatok során egy olyan kiemelkedésre bukkantak a helyszínen, amelyről azt hitték, hogy egy sírt rejt. 2012-ben aztán olyan tűzrakókat találtak, amelyek hosszú emberi jelenlétre utaltak.
A legújabb felfedezésekről beszámoló tanulmányban Ana Cecilia Mauricio és kollégái azt írják, egy vályogból emelt építményt azonosítottak a lelőhelyen. A becslések alapján a struktúra 5500-5100 éves, és a legkorábbi ilyen típusú épület az amerikai földrészen.
Az Andokban évezredeken át használtak sártéglákat: a prehispán időkben a mocsikák és a csimuk is ismerték az építőanyagot, de még a gyarmati időkben is alkalmazták. A Los Morteros-i téglákat természetes agyaglerakódásokból vágták, míg a későbbieket már keveréssel alakították ki.
A kutatók úgy vélik, hogy a Los Morteros funkciója hasonló lehetett, mint a szintén perui Caralban feltárt piramisoknak, de kisebb volt, és közösségi szertartásokat szolgálhatott. A szakértők szerint a lelőhely segíthet jobban megérteni a régió építészetének fejlődését.