Több száz éves múmiát találtak Peruban
A 25-30 éves férfi közössége fontos tagja lehetett.
Egy 800-1200 éves múmiát fedeztek fel Peruban, Limától mintegy 25 kilométerre – számol be a CNN. A San Marcos-i Nemzeti Egyetem csapata Cajamarquilla romváros főtere alatt tárta fel a maradványokat.
A múmiát megkötözték, arcát pedig tenyerébe temették – a korabeli Peru déli részén ez megszokott temetkezésnek számított. A lelet az inka civilizáció előtti korból származik, Pieter Van Dalen Luna, az expedíció egyik vezetője szerint a felfedezés segíthet jobban megérteni a prehispán periódus kapcsolatrendszereit.
A múmia valószínűleg egy 25-30 éves férfié, aki a hegyekből érkezhetett Cajamarquillába. A korszakban a város egy nyüzsgő kereskedelmi központ volt. A helyszínen 2021 októberében kezdtek újabb feltárásba, a csapat nem számított arra, hogy egy múmiára fognak bukkanni.
További érdekesség, hogy a síron kívül tengeri puhatestűek maradványait is megtalálták. Mindez meglepő, hiszen a lelőhely nagyjából 25 kilométerre fekszik a partoktól. Van Dalen Lun szerint az elhunyt halála után leszármazottai még hosszú időn át visszatértek a nyughelyhez, és felajánlásokat hagytak a sírnál. A kutatók lámacsontokat is felfedeztek, a korabeliek előszeretettel fogyasztották az állat húsát.
A szakértők arra gyanakodnak, hogy a múmia egy olyan személyé, aki fontos szerepet töltött be közösségében. A régészek további vizsgálatokat terveznek, a szénizotópos elemzéssel például pontosan megállapíthatják a maradványok korát.