Értékes ókori szemétdombra bukkantak Egyiptomban
Az áldozatként bemutatott tárgyakat a templom papjai dobták ki.
Isteneket, nőket és papokat ábrázoló szobrocskákat, mellmotívumokkal díszített edényeket és több száz egyéb leletet találtak egy ókori egyiptomi szemétdombon – számol be a Science in Poland. Lengyel régészek Hatsepszut luxori templomában dolgoztak Hathor szentélyének felújításán, amikor megtalálták a 3500 éves maradványokat egy sírban.
Dr. Patryk Chudzik, a Lengyel Mediterráneumi Régészeti Központ munkatársa és a projekt vezetője szerint attól tartottak, hogy munkájuk miatt beomolhat a kamra. Amikor beléptek, a nagy törmelékhalmok alapján rájöttek, hogy a sírt korábban nem térképezték fel.
A domb vizsgálata közben megannyi értékes leletet találtak. Chudzik szerint a tárgyak felajánlások voltak Hathor istennőnek, melyeket a térség lakói adtak át a templomnak. Úgy tűnik, egy idő után túl sok lett az áldozat, a papok pedig egyszerűen kidobták a tárgyak egy részét. A kutatók már korábban is feltártak hasonló szeméthalmokat.
A most tanulmányozott nyughelyet a sziklába vájták, ehhez egy 15 méter hosszú folyosó tartozik. Noha a sírt már a 19. században azonosították, a szemétdomb egészen 2021 tavaszáig érintetlen maradt. A lengyel régészek az 1960-as évek óta dolgoznak Hatsepszut templomában, az évtizedek alatt számos izgalmas felfedezés született a helyszínen.