Elképesztő állapotban konzerválódott ez a 2700 éves páncél
A felszerelés a Közel-Keleten készült, de végül Kínában kötött ki.
Egy új tanulmányban Patrick Wertmann, a Zürichi Egyetem munkatársa és kollégái egy különleges pikkelypáncélt vizsgálnak – számol be a Phys.org. A leletet egy lovas harcos északnyugat-kínai sírjában fedezték fel. A felszerelés az Újasszír Birodalomban készülhetett az időszámítás előtti 6-8. században, majd innen szállították Kína területére. Azt nem tudni, hogy miként került a régióba.
A szinte teljes páncélt 2013-ban fedezték fel egy nagyjából 30 éves férfi nyughelyében. Turpan térségének szélsőségesen száraz éghajlata segítette a lelet kivételes konzerválódását. A pikkelypáncél különlegessége, hogy második bőrként védi a kulcsfontosságú szerveket, miközben nem korlátozza viselője mozgását. A felszerelés kis, pajzs formájú pikkelyekből áll, melyeket sorokba rendeztek. A korszakban a hasonló páncélok csak az elit harcosok számára voltak elérhetőek.
A csapat szénizotópos elemzést folytatott, ez alapján a tárgy időszámítás előtt 786 és 543 között készült. A páncél eredetileg 5444 pikkelyből állt, a teljes felszerelés 4-5 kilogrammos lehetett.
Noha Kínában korabeli párhuzamot nem találni, a New York-i Metropolitan Múzeumban őriznek egy hasonló, ismeretlen eredetű páncélt. Lehetséges, hogy a felszereléseket ugyanazon hadsereg eltérő egységei használták.