A véltnél is ősibbek Etiópia monolitjai

Az ország déli részén található kövek között több mint 6 méter magas darab is akad.

Egy friss tanulmány alapján a véltnél mintegy ezer évvel idősebbek Etiópia monolitjai – számol be a Washingtoni Állami Egyetem oldala. A kutatók tömegspektrométeres szénizotópos elemzést végeztek, és megállapították, hogy a Szakaro Szodónál található köveket az időszámítás előtti 1. században állíthatták. A korszakban érkeztek meg a térségbe a háziasított állatok, az életmód átalakulásának pedig jelentős kulturális következményei voltak.
Az úgynevezett Gedeo-övezetben mintegy 10 ezer hasonló monolit található, de eddig csak egy alkalommal, az 1990-es években próbálták meg datálni a köveket. Akkor a francia szakemberek arra jutottak, hogy az alkotások 1100 körül készültek.
Az UNESCO világörökségi helyszínre pályázó Szakaro Szodónál található a legtöbb monolit egész Afrikában. Az állókövek nagysága, funkciója és elrendezése igen változatos. A monolitok közül többön dekoráció is látható, egyes darabokon például arcokat örökítettek meg. Asenafi Zena, a Washingtoni Állami Egyetem korábbi hallgatója és a csapat tagja szerint ez a világ egyik legkevésbé tanulmányozott lelőhelye. Az etiópiai születésű Zena úgy döntött, ezen változtatni kell.
A kutatóknak a kövek és a helyi obszidián tárgyak lelőhelyét is sikerült lokalizálniuk. Az obszidián a mai Kenya területéről, mintegy 300 kilométerről érkezett, ami élénk kereskedelmi kapcsolatokra utal. Bár a politikai helyzet és a világjárvány jelenleg nehezíti a munkát, a szakértők később folytatni szeretnék vizsgálataikat a térségben.