Középkori szobrocskát találtak Oslóban
A figura a solymászat legkorábbi ábrázolásának számít Skandináviában.
Kezében sólymot tartó, fején koronát viselő szobrocskát fedeztek fel Oslo óvárosában – számol be a Heritage Daily. A Norvég Örökségvédelmi Intézet (NIKU) munkatársai egy középkori park kialakításának előkészítő munkálatai során fedezték fel a figurát, a feltáráson épületek, utak, vezetékek és kutak maradványai is előkerültek.
Ann-Ingeborg Floa Grindhaug, a NIKU régésze először azt hitte, egy nagy halcsontra bukkant, amikor azonban jobban megvizsgálta, észrevette a szobor mosolygó arcát, illetve a kezében ülő madárral. A szakértők szerint ez a legkorábbi solymászatot ábrázoló alkotás Skandináviában.
A 7,5 centiméter hosszú figura szerves anyagból készült, és mindkét oldala faragott. Az alak ruházata és haja arról árulkodik, hogy a szobor a 13. században készült.
„Nem kétséges, hogy a figura a fején koronát visel, azt viszont már nehezebb eldönteni, hogy egy királlyal vagy királynővel van-e dolgunk” – mondta Kjartan Hauglid, a NIKU művészettörténésze. A szakember hozzátette, Észak-Európából csak kevés hasonló sólyomszimbólum ismert. Egy lehetséges magyarázat, hogy a szobor IV. Haakon norvég királyt (1217-1263) ábrázolja, aki nagy solymász hírében állt, és előszeretettel ajándékozott madarakat.