A maja alvilág egyik bejáratára bukkantak
A szakértők olyan ceremoniális üreget fedeztek fel, amelyet a maják használtak.
Egy ceremoniális barlangra bukkantak a mexikói Yucatán-félszigeten fekvő Chemuyilnál – számol be a Heritage Daily. A lelőhelyet a posztklasszikus maja korban használták. A maja hiedelemvilág alapján az univerzum három részre, az égre, a földre és az alvilágra bontható, ez utóbbi helyre, a Xibalbába, a hasonló barlangok jelentették az átjárót.
A Mexikói Antropológiai és Régészeti Intézetet (INAH) a Círculo Espeleológico del Mayab civil szervezet és egy, a térség karsztképződményeit feltérképező csoport értesítette. Antonio Reyes és kollégái a helyszínre kilátogatva a posztklasszikus maja korra (1200-1550) datálható két edényt, illetve egy tálat azonosítottak.
Az edényeket olyan természetes fülkékben helyezték el, amelyekben cseppkövekről csöpögött a víz, míg a tálat fejjel lefelé tették le, és kövekkel takarták be. A szakértők úgy vélik, hogy az edényekbe rituális céllal gyűjtötték a cseppkövekről a vizet, míg a tál egy felajánlás lehetett.
Mai tudásunk alapján Chemuyil közelében nem létezett jelentős maja központ. A térség korabeli lakói a természetes képződményeket ennek ellenére előszeretettel használták szertartásos célokra.