Elsüllyedt ókori hajók rakományát vizsgálták
A szakértők a rézdarabok elemzésével következtetni tudtak a fémek forrásaira.
Enrique Aragón Nunez, a Flinders Egyetem régésze és kollégái friss tanulmányukban a kora vaskorból származó rézdarabokon végeztek izotópos elemzést – számol be a Phys.org. Eredményeik sokat elárulnak a 2600 évvel ezelőtti Mediterráneum kereskedelmi kapcsolatairól.
A csapat egy délnyugat-franciaországi vaskori lelőhely fémtárgyainak eredetét mérte fel. A tenger alatti Rochelongue-ot négy kisebb hajó alkothatja, az időszámítás előtt 600 körülre datálható lelőhelyet 1964-ben fedezték fel. A hajókon mintegy 800 kilogramm rézrúd, illetve nagyjából 1700 bronztárgy utazott, a rakományban volt réz, melyben ólom, antimon, nikkel és ezüst mutatható ki. Az egyes rézdarabok izotópelemzéséből következtetni lehet a rudak eredetére. Úgy tűnik, a leletek forrása az Ibériai-félszigeten, az Alpok keleti részén, illetve talán a Mediterráneumban találhat, ez pedig élénk kereskedelemről árulkodik.
A térség őslakóira komoly hatást gyakorolt a fémkereskedelem, különösen, ha hajós népek révén jutottak el az áruk a régióba. A Rochelongue-nál talált tárgyak azt mutatják, hogy a környékre változatos helyekről érkeztek be a fémek.