Írország legrégibb írótolla
A Caherconnell középkori erődített épületegyüttese területén talált tárgy igencsak meglepte a felfedezőit.
A Galwayi Ír Nemzeti Egyetem régészei, Michelle Comber vezetésével végeztek ásatásokat a Caherconnell erőd egykori épületei helyén, amelyben a késő 10. századtól a 17. századig folyamatosan éltek a környék tehetős urai. A sikeres mezőgazdálkodásból származó vagyonukat olyan dolgokra fordították, mint a finom kézműves termékek, a vadászat, a kereskedelem, a hadakozás, a zene, és amint az az új leletből kiderült, az írástudomány.
Maga a toll egy üreges csontból készített tollszárból, és annak a végébe precízen illesztett rézötvözet tollhegyből áll, a leletre az erődítmény egy 11. századi rétegében bukkantak rá. Soha korábban ilyen típusú tollat nem találtak ír területen, és az írásbeliséget sem a világi lakossággal, hanem az egyházzal hozták csupán összefüggésbe – eddig. Ezek miatt a régészek igen elővigyázatosak voltak, és készítettek egy pontos másolatot az eszközről, hogy kiderítsék, valóban tollról van-e szó – a tesztek igazolták az eredeti elképzelést.
Ebben a korszakban írótollnak általában madártollat használtak, a Caherconnellben talált eszközzel azonban igen finom vonalakat lehetett húzni, az eszközt vizsgáló kalligráfus-történész, Tim O’Neill véleménye szerint. „Egy fémhegyű toll ebből a korból igencsak hihetetlennek tűnő tárgy, ám a tesztek láthatóan igazolták, hogy tintával jól működik. Használhatták például egyenes vonalak húzására, egy lap keretezésekor” – mondta O’Neill. Míg az egyház a szent szövegek írásával és másolásával foglalkozott, egy civil írnok a család történetét, vagy épp a gazdaság, kereskedelem eseményeit rögzíthette.
„A Caherconnell Régészeti Projekt igen sokat adott már, az idők során számtalan váratlan és izgalmas felfedezéssel örvendeztetett meg. Ez a toll azonban minden elképzelésünket felülmúlja, felfedve a fejlett világi műveltséget a 11. századi Írországban” – tette hozzá Michelle Comber.