Már a vikingek előtt is lakhattak a Feröer-szigeteken

Egyre több a bizonyíték arra, hogy a régióban a véltnél korábban telepedtek meg az emberek.

Egy új tanulmány alapján az emberek a véltnél korábban telepedtek meg az Atlanti-óceán északi részén fekvő Feröer-szigeteken – számol be a Columbia Egyetem Klímakutató Iskolája. A titokzatos embercsoport időszámítás szerint 500 körül, a vikingek előtt 350 éve érte el a térséget.
A nehezen megközelíthető Feröer-szigetek a világ azon kevés térségei közé tartozik, amelyekre csak a történelmi időkben ért el az emberiség. A régészeti bizonyítékok alapján a vikingek 850 körül bukkantak fel a környéken. Lorelei Curtin, a Lamont-Doherty Earth Observatory munkatársa és kollégái tóüledékeket elemezve most arra jutottak, hogy a szigeteken 500 körül hirtelen háziasított juhok jelentek meg. A területen korábban nem éltek emlősök, az állatok az emberek révén érhették el a régiót.
Az 1980-as években egy csoport megállapította, hogy a lándzsás útifű időszámítás előtt 2200 környékén bukkant fel a Feröer-szigeteken. A növény gyakran kötődik a pásztorkodáshoz, igaz, a magok akár a szél révén is utazhatnak. A tómedrekből és mocsarakból vett pollenminták viszont azt sugallják, hogy a területről valamivel a viking kor előtt már eltűnt a fás szárú növények nagy része, ami a legeltetés, esetleg a klímaváltozás nyoma lehet.
Középkori források is utalnak arra, hogy ír papok elérhették a régiót, Szent Brandanus, egyes feltételezések szerint, a 6. század első felében fedezte fel a szigeteket. Egyértelmű bizonyítékok ugyanakkor sokáig nem kerültek elő.
2013-ban aztán a viking kor előttről származó égett tőzeget, abban pedig elszenesedett árpaszemeket találtak. Sok régésznek azonban ez sem volt elég meggyőző.
Curtinék most egy tó üledékmintáit elemezve juhok DNS-töredékeire bukkantak. A nyomok valószínűleg 492-512 között keletkeztek, de akár 370 környékén is lemerülhettek a víz fenekére. A csapat bízik benne, hogy ezzel lezárták a korai megtelepedéssel kapcsolatos vitákat.
Az első lakók régészeti nyomai valószínűleg azért nem maradtak fenn, mert a későbbi érkezők ráépítettek településeikre. A kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a terület első emberei kelták voltak.