Cserepekre írt ókori szövegeket találtak
Az osztrakonok a korabeli gazdaságról árulkodnak.
Egy német-egyiptomi misszió mintegy 13 ezer osztrakont talált az egyiptomi Szohághoz tartozó tel-Atribisznál – számol be az Ahram. Az osztrakon olyan agyagcserép, amelyre tintával vagy véséssel vittek fel feliratot. Az ókori Görögországban az ilyen tárgyakat többek között cserépszavazásra használták, de egyéb funkcióik is voltak.
Az Egyiptomi Régészeti és Idegenforgalmi Minisztérium szerint a most feltárt cserepeken hieratikus (elsősorban a mindennapi adminisztrációban használták), démotikus (népi írás), arab, kopt és görög írás látható. „Ez egy nagyon fontos felfedezés, mert felfedi, hogy miként alakult a történelem során a gazdaság és kereskedelem Athribiszben” – mondta Mosztafa Vaziri, a Legfelsőbb Régészeti Tanács főtitkára. A szakember hozzátette, az osztrakonok a korabeli pénzügyleteket rögzítik.
Christian Latis, a német misszió vezetője szerint a csapat jelenleg is elemzi a cserepeket. Az osztrakonok azt sugallják, hogy a térségben egykor olyan iskola működött, amelyben az egyiptomi hieroglif, hieratikus és démotikus, illetve a görög írást tanították. A feltáráson a római és a bizánci korra datálható osztrakonok is előkerültek.
Athribisz, azaz Hut-heri-ib, Alsó-Egyiptom egyik nomoszának, vagyis közigazgatási egységének fővárosa volt. A romváros a Nílus nyugati partján, Szohágtól délnyugatra fekszik.