Digitálisan bontották ki I. Amenhotep múmiáját
A fáraó uralkodása az ókori Egyiptom egyik aranykora volt.
A 19-20. században felfedezett királyi múmiákat már szinte mind felnyitották vizsgálati célokkal. Akad ugyanakkor egy kivétel: I. Amenhotep, akinek múmiája olyan szépen csomagolt és díszített, hogy a szakértők nem merték megbolygatni. Szahar Szaleem, a Kairói Egyetem radiológusa és kollégái a közelmúltban CT-vel, digitálisan néztek a múmia belsejébe – számol be az EurekAlert.
A maradvány az időszámítás előtti 15. századból származik, nagyjából négy évszázaddal később viszont felnyitották. Hieroglifás leírásokból tudjuk, hogy a 21. dinasztia idején a papok miként restaurálták, illetve temették újra a királyi múmiákat, melyekben komoly károkat tettek a fosztogatók.
Szaleem, a vizsgálatról beszámoló tanulmány vezető szerzője szerint I. Amenhotep holttestének elemzése különleges lehetőséget teremt, nemcsak az eredeti mumifikálás, hanem a későbbi helyreállítás megismerésében is. A digitális felbontásnak köszönhetően a szakértők példátlan részletességgel tárhatták fel a múmiát.
Az eredmények alapján a fáraó nagyjából 35 éves korában halt meg. Az uralkodó megközelítőleg 169 centiméter magas és körülmetélt volt, fogai kifejezetten jó állapotúak voltak. A csomagolás alatt 30 darab amulettet és egy aranyozott övet viselt. A testen olyan sebesülést nem találtak, amely a fáraó halálát okozhatta volna, igaz, halála után több sérülés is keletkezett a holttesten, ezeket a sírrablók idézhették elő.
I. Amenhotep múmiáját 1881-ben fedezték fel a dél-egyiptomi Dejr el-Bahariban. A fáraó időszámítás előtt 1525 és 1504 között ült a trónon, uralkodása igazi aranykor volt az ókori Egyiptom történetében.