Borostyánból készült középkori gyűrűket találtak
A gyűrűk tulajdonosa a pomerániai elit tagja lehetett.
Egy előkelő, 11-12. századi sírra bukkantak a közép-lengyelországi Ostrowite közelében – számol be a Heritage Daily a Nauka w Polscére hivatkozva. A nyughelyből értékes leletek kerültek elő.
A Łódźi Egyetem régészei a környéken korábban több sírt és bronztál-töredéket is találtak, a legújabb ásatáson egy férfi nyughelyét azonosították. A holttestet a korabeliek egy fából kialakított struktúrába temették, amely egy hatalmas ládára vagy egy kisebb házra hasonlított. A térségben a korszak előkelőit gyakran temették ilyen kamrákba.
A sírban a szakértők két borostyángyűrűre, egy bronztálra, egy vaskésre, illetve a kés bronzelemekkel díszített bőrhüvelyére bukkantak. A nyughelyben szövetdarabokat is kimutattak, a tál alól pedig olyan bőrdarabok kerültek elő, amelyek az elhunyt lábbelijének maradványai lehetnek.
Dwa bursztynowe pierścienie, misa z brązu, żelazny nóż w skórzanej pochewce z okuciami z brązu znajdowały się w grobie mężczyzny z przełomu XI i XII w., który archeolodzy odkryli w Ostrowitem (Pomorskie). #archeologiahttps://t.co/K01fGJIoJW
— Nauka w Polsce (@naukawpolsce) December 31, 2021
Jerzy Sikora, a csapat tagja szerint a férfi a pomerániai elit tagja lehetett. Ostrowite egy fontos lokális központ volt a 11-14. században, a környéken egy kiterjedt településegyüttes feküdt, amely egy fahíddal egy közeli szigeten álló településsel is összeköttetésben volt.