Milliók életét változtatta meg a Braille-írás
Maga a kidomborított pontokon alapuló írásmód 1829 óta ismert, hazánkban 1893-ban vezették be.
Louis Braille 1809. január 4-én született egy Párizs közeli faluban. Hároméves korában egy baleset következtében vesztette el a látását: épp édesapja szíjgyártó műhelyében játszott, és egy éles szerszám a szemébe fúródott. A seb elfertőződött, és hamarosan mindkét szeme világát elvesztette, írja a Path to Literacy portál.
Először látó gyermekekkel járt iskolába és hallás útján tanult, de itt gyorsan kiderült, hogy a hagyományos tanítási módszerek nem alkalmasak a vak diákok megfelelő tanítására. Élete 1821-ben változott meg gyökeresen, amikor találkozott egy Charles Barbier nevű férfival. Bonaparte Napóleon francia katonája bemutatta találmányát, az úgynevezett „éjszakai írás”-t. A tizenkét domború pontból álló rejtjeles írásnak köszönhetően a katonák biztonságosan tudtak kommunikálni egymással a sötétben.
Mindez megalapozta a vakírás elkészítésének ötletét. Braille a következő kilenc év nagy részét a kiemelt pontok rendszerének fejlesztésével és finomításával töltötte. A tizenkét pontot hatra csökkentette, és tizenöt éves korára egy kiforrott írásrendszert alkotott meg. A ma ismert Braille-írás tartalmazza az írásjelek megfelelőit és a szimbólumokat is a betűcsoportok megjelenítéséhez.
Louis Braille egy teljes rendszert fejlesztett ki a vakok számára. Nem elégedett meg az írásjelek és a számok lefordításával, hanem hozzáadta a matematika és a zene szimbólumait is a vakok ábécéjéhez. Mindez végül lehetővé tette a gyors tanulást, az olvasást, írást, a tudomány és a világ megismerését a gyengénlátók számára.
A Braille-írás fokozatosan terjedt el az egész világon a vakok írásbeli kommunikációjának alapvető formájaként. Louis Braille 1852. január 6-án hunyt el tuberkulózisban. Öröksége több millió vak ember életét változtatta meg. Manapság világszerte számos különböző nyelven ismerik a Braille-írást.