Kalandos utat járt be hazatérése előtt a Szent Korona
Több mint három évtized után, 1978. január 6-án tért haza a magyar állam önállóságának és függetlenségének ezeréves jelképe, a Szent Korona.
A korona a második világháború után mintegy harminc évre az amerikai Kentucky állambeli Fort Knox katonai bázisra került. De mi is történt pontosan? A második világháború végén a nyilas nemzetvezető, Szálasi Ferenc még a Szent Koronára tette le az esküt, ám a koronázási ereklyéket hamarosan el kellett rejteni az előrenyomuló szovjet csapatok elől. 1944. november elején Veszprémbe, egy múzeumi óvóhelyre vitték, majd Kőszegen rejtették el, ezután Velembe, később újra Kőszegre került. A Szent Koronát tartalmazó ládát 1945-ben vitték ki az országból, amit Mariazellen keresztül a Salzburgtól keletre fekvő Atterseebe, aztán a szomszédos Mattseebe szállítottak. A koronaőrök április 26-án éjjel itt ásták el egy hordóban, ám a rejtekhelyét elárulták, amikor amerikai fogságba kerültek. Így jutottak amerikai kézre a kincsek, amelyek ezután több európai helyszínt is megjártak: 1945 és 1953 között nyolc helyen őrizték őket. Végül az amerikai Kentucky állambeli Fort Knox katonai bázis páncéltermében raktározták el őket.
A korona visszaadását a magyar kormány többször is kezdeményezte, de eredménytelenül. Visszaszolgáltatását csak az 1970-es évek elején kezdték fontolgatni az amerikai vezetők, de hét év telt el a konkrét lépésekig. A tényleges döntést Jimmy Carter elnök hozta meg, aki úgy ítélte meg, hogy hazánk rendben végrehajtja a helsinki egyezmény emberi jogokra vonatkozó előírásait. Az átadás kivitelezéséről titkos tárgyalások kezdődtek, és a visszaszolgáltatásról szóló, közös nyilatkozat 1977. december 16-án meg is született.
A Szent Korona 1978. január 5-én került ismét magyar földre, amit másnap, a Parlamentben adott vissza a magyar népnek Cyrus Vance külügyminiszter, mint „az amerikai népet” képviselő delegációt vezetője. A magyar államiság egyik legfontosabb jelképét, a restaurálás után, a Nemzeti Múzeumban helyezték el.
Az Országgyűlés 1999. december 21-én fogadta el a Szent Koronáról szóló 2000. évi I. törvényt, amelynek értelmében a korona a jogarral és az országalmával együtt a Parlament kupolacsarnokába került és azóta itt látható.