Megvizsgálják Szicília híres gyerekmúmiáit

A palermói kapucinus katakombában 163 gyermek múmiáját őrzik.

Dr. Kirsty Squires, a Staffordshire-i Egyetem munkatársa és kollégái röntgennel fogják elemezni a palermói kapucinus katakomba egyes gyerekmúmiáit – számol be a The Guardian. A maradványok nagyjából 200 évesek, és rengeteg megválaszolatlan kérdés fűződik hozzájuk.
A katakombában összesen 1284 múmiát és csontvázat őriznek, ez Európa legnagyobb múmiaegyüttese. Noha a gyermekmaradványok jelentős része csontváz, 163 gyermek múmiája fennmaradt, köztük vannak egészen kivételes állapotúak is.
A vizsgálat során a szakértők olyan holttesteket fognak vizsgálni, amelyek az 1787 és 1880 közötti periódusból származnak. Ez 41 múmiát jelent, melyeket az úgynevezett gyermekkápolnában őriznek. Az érintettek személyazonosságáról, halálának okáról és egészségi állapotáról semmit sem tudni. A csapat januárban látogat ki a helyszínre egy hordozható röntgengéppel. A kutatók bíznak benne, hogy eredményeiket a korábbi adatokkal kombinálva alaposabban megismerhetik a gyermekmúmiákat, a mumifikálódás folyamatát.
A kapucinusok a 16. században kezdték el használni a palermói Szűz Mária-templomát, amelyben egy idő után katakombát alakítottak ki halottaik számára. Mikor a korábban elhelyezett testeket áttelepítették az újonnan létrehozott járatokba, felfedezték, hogy 45 holttest természetes módon mumifikálódott, amit csodának véltek. A maradványokat nem temették el, hanem kiállították, a 18. század második felére pedig már szerte a régióból temetkeztek ide.
Manapság a katakomba népszerű turisztikai látványosságnak számít. Bár a gyermekmúmiák különösen felkeltik az ide látogatók érdeklődését, idők során a szakértők főként a felnőttek maradványait elemezték.