Óriási szenzációnak számított a világ első földalatti vasútja
1863. január 10-én nyitották meg Londonban.
A világ első földalatti vasútját 1863. január 10-én nyitották meg Londonban. Az eseményt azonban húsz évnyi komoly tervezőmunka előzte meg.
A londoni metró előfutárát jelentő alagutat a Temze alatt építették, mely 1843-ban nyílt meg, akkor még csak a gyalogos forgalom előtt – írja a BBC online portál. Ez volt a világ legelső alagútja, amely egy folyó alatt haladt. Az első napon 50 ezer ember sétált át rajta, három hónap elteltével pedig már egymillió ember, vagyis London akkori lakosságának fele.
Közben a döntéshozók látták, hogy bár a vasutak megkönnyítették a Londonba való utazást, ám hozzájárultak az utcák zsúfoltságához. Amikor 1860-ban megkezdődtek a probléma megoldásának első kísérletei, a szakemberek az úgynevezett Metropolitan Railway-t már úgy tervezték, hogy az utca mentén mélyen kiásták a nyomvonalat, erősítő oszlopokat helyeztek el benne, és befedték.
A világ első földalatti vasútvonala 1863. január 10-én nyílt meg, a Paddington (amit akkoriban Bishop’s Road, magyarul a püspök útja néven ismertek) és a Farringdon utca között. A szerelvényeket kezdetben szénnel, később olajjal működtek, majd 1913-ban villamosították.
A korai földalatti vasútvonal hatalmas mérnöki vívmánynak számított, ami kitűnő kihasználtsággal működött.