Ősi hallucinogénre utaló nyomokat találtak
Úgy tűnik, a korabeli elit alkoholt és egy hallucinogén növényt is felhasznált hatalma bebiztosításához.
Izgalmas leletekre, kábítószer- és alkoholmaradványokra bukkantak a perui Quilcapampánál folyó ásatásokon – számol be a Heritage Daily. A felfedezés arra utal, hogy a wari elit tagjai tudatmódosítókat használtak hatalmuk bebiztosításához és kapcsolataik megerősítéséhez.
A Wari vagy Huari Birodalom 600 körül alakult ki Peru középső részén. A warik történetük fénypontján egy hatalmas területet ellenőriztek, az évszázadokig tartó száraz időszak azonban 1000 körül elhozta a kultúra bukását.
A dél-perui Quilcapampát a 9. században alapították, a kanadai Királyi Ontariói Múzeum csapata a helyszínen több mint egymillió botanikai maradványra bukkant. Az elemzés során a szakértők chichát mutattak ki, ez egy sörszerű alkoholos ital, amelyet a helyszínen nagy mennyiségben főztek perui borsfából.
A szakértők úgy vélik, hogy a chichát ünnepeken fogyaszthatták. A régészek az Anadenanthera colubrina nevű fafaj, azaz a vilca hallucinogén magjait is felfedezték, a kutatók arra gyanakodnak, hogy ezeket a sörhöz adták, hogy fokozzák az ital erejét. A vilcát már legalább 4 ezer éve használják a térségben, hatásai az LSD-éhez és a meszkalinéhoz hasonlóak.
A csapat úgy véli, hogy a wari elit a tudatmódosítók fogyasztását beépítette a lakomákba, ami a politikai kontroll megerősítését szolgálhatta. Később az inka előkelők is hasonló módszerekkel éltek, igaz, ők már kukoricasört fogyasztottak.