Sebhelyesarcú, a chicagói gengszter
1899. január 17-én született az 1920-30-as évek egyik legnagyobb bűnözője, maffiafőnöke.
Al Capone nevét viszonylag gyorsan megismerte az egész világ: hatalmas befolyását, vagyonát ismertségét alkoholcsempészetből, prostitúcióból és a szerencsejátékokból befolyó pénz révén szerezte.
Alphonse Gabriel (Al) Capone szegény bevándorló szülők gyermekeként született New York Brooklyn városrészében, apja borbély, anyja varrónő volt, ám már 15 évesen kitanulta a védelmi pénz és különböző kamatok behajtásának fortélyait. Az amerikai történelem leghírhedtebb gengsztere viszonylag rövid időn belül jelentős alvilági hatalomra tett szert. Az 1920-as évek Chicagójában, az alkoholtilalom idején már több millió dolláros „akciókat” irányított: nagyszabású alkoholcsempészetben, prostitúcióban és a szerencsejáték terén uralta a szervezett bűnözés színterét – írja a history.com online portál.
A sajtó mohón követte Capone minden lépését, aki társaságkedvelő és nagylelkű személyiségével képes volt kivívni a közvélemény szimpátiáját. Egyesek még afféle Robin Hood-figurának is tartották, vagy – ahogy az alkoholtilalom-ellenes harag nőtt az emberekben – disszidensnek, aki a nép oldalán dolgozik. Népszerűsége a későbbi években azonban alábbhagyott, miközben Al Capone neve egyre jobban kapcsolódott a brutális erőszakhoz.
A maffiafőnök ugyanis nem riadt vissza a „végső megoldástól” sem. Miután a bandaháborúk akkoriban mindennaposnak számítottak, a nagyobb hatalom reményében egyszerűen megölette korábbi „mesterét”, Yale-t. A leghíresebbnek mégis az 1929-es Szent Bálint-napi mészárlást tekinthetjük, amikor Al Capone nem kevesebb, mint hét riválisának a meggyilkolását rendelte el.
Megpróbálta befolyásolni az 1924-es chicagói választások eredményét is, ahol a korrupcióellenes polgármester ellen dolgozott a háttérben és nem riadt vissza attól sem, hogy néhány szavazót lelövessen. Soha nem emeltek vádat ellene, sem a szinte mindennaposnak számító zsarolásért sem gyilkosságokért, kapcsolatai és ügyeskedései révén mindig sikerült kibújnia az igazságszolgáltatás alól. 1931-ben végül mégis bíróság elé állították jövedelemadó-csalás, vagy más néven adósikkasztás miatt. Három évet töltött szinte királyként az atlantai fegyházban, ahol kiváltságait az őrök biztosították. Később átszállították az Alcatrazba, ahol sokkal szigorúbb körülmények között teltek napjai. Innen jó magaviseletének köszönhetően 1939-ben szabadult.
Al Capone 1947. január 25-én halt meg Miamiban. Élete azonban megragadta a közvélemény képzeletét: Al Capone hidegvérű gyilkosként és maffiózóként alkotott imázsa a halála után is sokáig élt a számos filmben és könyvben.