Virtuálisan járhatunk körbe egy világháborús roncsot
A japán tengeralattjáró védett, a való életben ezért csak kevesen látogathatják.
Virtuális valóság (VR) videó készült egy második világháborús japán tengeralattjáró roncsáról – számol be a Live Science. A tengeralattjárót 1942-ben süllyesztették el a szövetségesek, majd 30 évvel később egy robbantásban sérült meg. Az új videó a legújabb vizsgálatok eredményein alapul.
Az I-124 az ausztráliai Darwintól mintegy 90 kilométerre fekszik a tenger fenekén. A roncs egy védett háborús síremléknek számít: amikor az I-124 elsüllyedt, 80 személy volt fedélzetén. Ez azt jelenti, hogy a búvárok többsége még csak meg sem közelítheti a tengeralattjárót. John McCarthy, a Flinders Egyetem munkatársa szerint a VR különleges lehetőséget teremt a tengeralattjáró megtekintésére. A videó angolul és japánul érhető el.
Az I-124-et az 1920-as években építették, és a német UB III tengeralattjáró-típuson alapult. A második világháború alatt a jármű Darwin közelében tevékenykedett: aknákat helyezett el, és ellenséges hajókra csapott le. Az ausztrál kódfejtőknek végül sikerült befogniuk az I-124 egyik rádióüzenetét, ez alapján egy hadihajónak 1942. június 20-án sikerült megtalálnia a tengeralattjárót. Ádáz összecsapás kezdődött, és végül a légi támogatással sikerült elsüllyeszteni a japán tengeralattjárót.
A maradványokat a mai Vanuaturól származó roncsmentők találták meg 1972-ben. A japán kormány később egyértelművé tette, hogy biztonságban akarja tudni a sírhelyet, 1977-ben ezért zsarolásként robbantottak a roncsnál, hogy engedélyt kapjanak egyes darabok kiemelésére. Ezt követően az ausztrál tengerészet kezdte el óvni a lelőhelyet, később pedig Ausztrália törvényi erővel is megvédte a roncsot.