Két év, két hónap és két nap alatt készült el a különleges építmény
Építése 1887. január 28-án kezdődött el.
Párizs jelképe és büszkesége az átadás pillanatában az ipari forradalom jelképe volt, mára pedig Franciaország szimbóluma lett. Az Eiffel-tornyot a világ minden táján ismerik, építészeti csodának számít.
Pedig amikor a zseniális Gustave Eiffel tanácsadó és kivitelező cége megépítette Párizs legismertebb emlékművét, sokan szkepticizmussal tekintettek a hatalmas vasszerkezetre. A francia főváros 1889-ben világkiállítást rendezett a francia forradalom centenáriuma alkalmából: ez volt az Exposition Universelle. Több mint száz művész nyújtotta be hétszáz tervét, és a bíráló bizottság ezek közül választotta ki Maurice Koechlin svájci mérnök és Emile Nougier elképzeléseit. A megbízást az Eiffel et Compagnie, az elismert hídépítő, építész és fémszakértő, Alexandre-Gustave Eiffel vállalkozása kapta meg, aki a mérnökökkel közösen finomította a koncepciót – írja a History.com online portál.
A 300 méter magas torony több mint 18 ezer kovácsolt vas elemet és 2,5 millió szegecset igényelt. És mivel a torony ívei fokozatosan csökkenő méretűek, ezért a vállalatnál dolgozó harminc mérnöknek minden egyes elemet külön kellett megterveznie. Az előre elkészített darabkákat Eiffel öt kilométerrel távolabb lévő gyárából szállították az építkezés helyszínére. Az építkezés 1887. január 28-án kezdődött, majd tiszteletreméltó gyorsasággal, 2 év, 2 hónap és 2 nap alatt le is zárult. A világ legmagasabb építménye volt 1930-ig, ekkor elkészült a New York-i Chrysler Building (318,9 m magas). Érdekesség, hogy az akkori szokásokkal ellentétben különös figyelmet fordítottak a biztonságra, ezért egyetlen munkás sem halt meg az építkezés során.
Az Eiffel-torony jelenleg az antennákkal együtt 324 méter magas. Bár többször szó esett a lebontásáról, Eiffel sikerrel lobbizott ez ellen. Kezdetben csak a második emeleti platform volt nyilvános, ám később megnyitották mindhárom szintet. Az első emeleten egy éttermet rendeztek be, a másodikat tudományos kísérletek színhelyének szánták (később a Le Figaro szerkesztősége foglalta el), míg a harmadik emeletről csodálatos kilátás nyílik Párizsra. A torony építése idején egyaránt hirdette az ipari forradalom modern technikáját, valamint a francia mérnökök zsenialitását. Hamarosan látogatók milliói voltak rá kíváncsiak.
Eiffel remekművét 1964-ben nyilvánították műemlékké. A bolygó egyik legismertebb építménye 1986-ban jelentős arculatváltáson esett át és hétévente újrafestik. A napi működéséért körülbelül 500 alkalmazott felel, akik gondoskodnak arról, hogy a lelkes tömeg élvezhesse a Fények Városára nyíló panorámát.