A lőpor-összeesküvés legismertebb alakja

1606. január 31-én végezték ki Guy Fawkest, a „lőpor-összeesküvés” legismertebb alakját.

Az Egyesült Királyságban minden évben megemlékeznek egy 17. századi, sikertelen merényletről: 1605. november 5-én Guy Fawkes és radikális angol katolikusok egy csoportja a Westminster palota pincéjében hatalmas mennyiségű puskaport rejtettek azzal a céllal, hogy I. Jakab angol királyt és főminisztereit a tanácskozása idején a levegőbe repítsék. A cselekmény balul sült el, és az összes összeesküvőt kivégezték 1606. január 31-én. Nem sokkal ezután a britek képmások elégetésével, máglyagyújtással és tűzijátékkal kezdték ünnepelni Fawkes halálát és királyuk túlélését: ez a hagyomány a mai napig tart – írja a History.com online portál.
Az összeesküvéshez azonban hosszú út vezetett. A Tudor-házból származó I. Erzsébet királynő uralkodása idején a katolicizmust erősen elnyomták Angliában. Sokan reménykedtek tehát, amikor az uralkodónő meghalt, és örökös híján a Stuartok kerültek hatalomra 1603-ban. Hamar kiderült azonban, hogy az anglikán egyházpolitikát folytató I. Jakab nem támogatja a katolikusokkal szembeni vallási toleranciát. Sőt, 1604-ben nyilvánosan elítélte a katolicizmust, mint babonát, és elrendelte, hogy minden katolikus pap hagyja el Angliát. Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy növekszik a katolikusok száma. Nagyrészt folytatta elődje elnyomó politikáját, például pénzbírságot szabott ki azokra, akik megtagadták a protestáns istentiszteletek látogatását.
Az angol katolikusok több sikertelen összeesküvés után új tervet eszeltek ki. Guy Fawkes és a yorki Szent Péter titkos jezsuita tanodában tanuló társai találkoztak a londoni Duck and Drake névre keresztelt fogadóban, ahol tervet dolgoztak ki a parlament puskaporos felrobbantására. Ezt követően mind az öt férfi titoktartást fogadott és esküt tett egy imakönyvre. Nyolc másik összeesküvő később csatlakozott a lőporos-összeesküvés néven ismertté vált eseményhez.
Fawkes vállalta magára, hogy a Westminster palota alatt alagutat ás, ahová nagy mennyiségű puskaport rejtett el: ezzel kívánták felrobbantani a parlamentet és vele együtt a királyt. A pontosan kigondolt tervbe azonban hiba csúszott. Az egyik összeesküvő, Francis Tresham a merénylet napján meghagyta parlamenti képviselő sógorának, hogy aznap lehetőség szerint maradjon otthon. A royalista politikusnak viszont gyanússá vált a figyelmeztetés, ezért nyomban jelentette az esetet a királyi udvarban. Az összeesküvést így még időben leleplezték. Egy keresőcsapat november 4-én, éjfél körül megtalálta Fawkest a pincében lapulva, gyufával a zsebében, harminchat hordó puskaporral.
Guy Fawkest ezután a londoni Towerbe vitték és Jakab király parancsára megkínozták, ennek során elárulta társai nevét, akiket – négy kivételével – nem sokkal ezután letartóztattak. Thomas és Robert Wintourtöt, Christopher Wrightot, Thomas Percyt, John Grantet, Ambrose Rokewoodot, Robert Keyes-t, Sir Everard Digbyt, Francis Treshamet, Robert Catesbyt ugyancsak megkínozták, majd kimondták rájuk a halálos ítéletet. Az elítélteket 1606. január 30-án felakasztották, majd kizsigerelték, végül felnégyelték. Egy nappal később Guy Fawkest is kivégezték.
Érdekes adalék, hogy a merénylethez a pénzeszközöket állítólag III. Fülöp spanyol király bocsátotta az összeesküvők rendelkezésére. A per során ezt azonban titokban tartották.