Ókori csata emlékeire bukkantak
Az alaliai csatát az időszámítás előtti 6. században vívták.
Egy templom maradványaira, két jó állapotú sisakra és feltételezhetően fegyverek töredékeire bukkantak a dél-olaszországi UNESCO világörökségi területen, Veliánál – számol be a The Guardian. A helyszínen egykor egy görög kolónia állt.
A szakértők szerint a sisakok és a fémdarabok az időszámítás előtti 6. századra datálhatóak, és az alaliai csatához köthetőek. A Korzika közelében vívott tengeri ütközetben a görögök a Phókaia város hajóival diadalmaskodtak az etruszk és a karthágói hajók felett. A kutatók úgy gondolják, hogy az egyik sisakot az ellenségtől zsákmányolhatták.
A feltárás során egy templom falát is felfedezték, itt vázákat is találtak, melyekre ógörögül a szent szót írták. A maradványok a város egykori akropoliszán kerültek elő.
Massimo Osanna, az olaszországi múzeumok főigazgatója szerint a helyszínen valószínűleg Pallasz Athénének, a bölcsesség istennőjének mutattak be áldozatokat az összecsapás után.
A harcot követően a görög telepesek délnek indultak, ekkor alapították meg Eleát, azaz a későbbi Veliát. Osanna megjegyezte, a hasonló sisakokban gyakran találni feliratokat is, ám erre csak azok alapos megtisztítása után derülhet fény. A szakember kiemelte, az új leletek hozzájárulnak az erős görög kolónia történetének megismeréséhez.