Különleges kardokra bukkantak egy törökországi romvárosban
A régészek szerint a korabeli kardok igen ritkák és egyediek voltak.
Különleges kardokat fedeztek fel egy, a Bizánci Birodalom korára datálható törökországi városban – számol be a Live Science. A két fegyver közül az egyiket egy templomban találták meg, elképzelhető, hogy nem erőszakos szándékkal vitték be oda, hanem felajánlásként helyezték el.
A mintegy ezeréves tárgyak vasból készültek, kardgombjuk pedig gyűrűs. Errikosz Maniotisz, a Szaloniki Arisztotelész Egyetem munkatársa és kollégái szerint az ilyen kardgombok ritkák voltak a Bizánci Birodalomban, de a fegyverek a közeli civilizációk gyűrűs kardgombú kardjaitól is eltérnek. A régészek nem tudják megállapítani, hogy a tárgyak milyen etnikumhoz vagy zsoldoscsoporthoz köthetőek.
A leleteket Amoriumban tárták fel, a város egy meghatározó kereszteződésnél feküdt. Amorium átmenetileg fontos katonai központ is volt, erődje a térség első védelmi vonalát képezte az arab invázióval szemben. A várost 838-ban lerombolták az arabok, később viszont újjáépült.
A helyszínen az 1980-as évek óta folytatnak feltárásokat. Az első töredékes kardot 1993-ban találták meg egy templomban, a másodikat pedig 2001-ben, a város kijjebb eső részén. A fegyvereket a közelmúltban vetették elemzés alá, a tavaly decemberben publikált tanulmány alapján a 10-11. századra datálhatóak.
A kutatók úgy vélik, hogy a templomban talált kardhoz keresztvas is tartozott. A régészek szerint a fegyverek egészen különlegesek, és a korabeli kardok egy új csoportját alkothatják. Az ilyen fegyvereket talán egy helyi kovácsműhelyben állítottak elő.