Stonehenge-dzsel egyidős dob
A különleges tárgy egy gyermek számára készülhetett.
A British Museum szerint minden idők egyik legjelentősebb régészeti felfedezése a Brit-szigeteken egy faragott, mészkőből készült dob – számol be az AFP. Az 5 ezer éves tárgyat első alkalommal mutatják be egy olyan nagyobb kiállításon, amely a Stonehenge-et és annak történeti környezetét kontextusát ismerteti.
A különleges leletet az észak-angliai Yorkshire megyei Burton Agnesnál találták meg 2015-ben, a Stonehenge-től mintegy 380 kilométerre. Neil Wilkin, a British Museum munkatársa és a kiállítás kurátora szerint a tárgy az elmúlt száz évben a legfontosabb őskori műalkotás, amelyre a Brit-szigeteken bukkantak.
A dob az egyik legszebben kidolgozott korabeli lelet az Egyesült Királyság és Írország területéről, stílusa pedig illeszkedik a Stonehenge-nél és a kapcsolódó lelőhelyeknél feltárt tárgyakéhoz. A dob valószínűleg egy szobor vagy egy talizmán volt, nem pedig egy funkcionáló hangszer.
A leletet egy olyan sírban találták meg, amelyben három, egymás kezéhez érő, vagy egymás kezét fogó gyermeket temettek el. A tárgyat a legidősebb gyermek feje fölé helyezték egy csonttűvel és egy mészkőlabdával együtt. Hasonló tű és golyó a Stonehenge-nél is előkerült, ami a korabeli közösségek kapcsolatairól árulkodik.
A British Museum gyűjteményéhez három további, hasonló dob is tartozik, melyeket 1889-ben, egy másik gyermek nyughelyében tártak fel. A sír a 2015-ben felfedezett helyszíntől 24 kilométerre fekszik. A tárgyak, az úgynevezett Folkton-dobok időszámítás előtt 3005-2890 között készültek, ekkor zajlott a Stonehenge építésének első fázisa.