Több ezer éves településre bukkantak egy szigeten
A szakértők szerint az ország legősibb épületeit sikerült megtalálniuk.
Az Egyesült Arab Emírségek területének legősibb építményeit fedezték fel az ország északnyugati részén húzódó Gaga szigeten – számol be a CNN. A régészek szerint a maradványok legalább 8500 évesek. Az Abu-Dzabi Kulturális és Idegenforgalmi Hivatal közleménye alapján az épületek több mint 500 évvel korábbiak az eddigi rekordereknél.
Úgy tűnik, a térségben jóval a hosszú tengeri kereskedelmi útvonalak kialakulása előtt már léteztek újkőkori települések. Korábban a szakértők úgy vélték, hogy a kereskedelem fejlődése adott igazán lendületet a térségben való megtelepedésnek, a friss eredmények viszont cáfolják ezt az elméletet.
A lelőhelyen a kutatók több száz tárgyat is feltártak, előkerültek például finoman megmunkált kő nyílhegyek, amelyekkel a korabeliek vadászhattak. A régészek azt feltételezik, hogy a terület egykori lakói a tengeri forrásokat is kihasználták.
Azt nem tudni pontosan, hogy a település meddig volt lakott, de az épületeknél egy nagyjából 5 ezer éves holttestet is találtak. Abu-Dzabi szigetein a korszakból kevés nyughely maradt fenn. Mohamed al-Mubarak, a Kulturális és Idegenforgalmi Hivatal vezetője szerint a Gaga szigetén történt felfedezések azt mutatják, hogy az innováció, a fenntarthatóság és az ellenállóság évezredek óta a régió lakóinak jellegzetességei.
Az ország korábbi legrégibb épületeit Maravahon találták, a sziget szintén Abu-Dzabi közelében található. A régészek szerint a helyi szigeten egyfajta termékeny partvonalat alkothattak a száraz, belső térségekhez képest.