Küzdelem kezdődhet egy 300 éves roncs kincseiért
A San Josén elképesztő értékű rakomány utazott, amikor elsüllyesztették.
Komoly küzdelem kezdődhet egy, a mai Kolumbia közelében elsüllyesztett spanyol galleon kincsei miatt – számol be a Live Science. Úgy tűnik, a kolumbiai kormány megteremti a lehetőséget a mentőcégeknek, hogy munkához lássanak a San José roncsánál. Az érintett csoportoknak részletesen be kell majd számolniuk az ott felfedezett tárgyakról.
A hajó maradványait 2015-ben találták meg a Barú-félszigetnél. A San Josét a britek süllyesztették el 1708-ban fedélzetén mintegy 600 emberrel, a galleonon ekkor közel 180 tonna arany, ezüst és ékszer utazott a spanyolokkal szövetséges Franciaország felé. A kincs a becslések alapján mai árfolyamon mintegy 17 milliárd dollárt ér.
Spanyolország szerint elsüllyedésekor a San José spanyol volt, így rakománya máig az országhoz tartozik. A kincseket egy bolíviai őslakos közösség is magának követelte, mivel a tárgyak nagy részének alapanyagát a csoport felmenői bányászták ki a 16. században az európaiak kikényszerítésével. Az UNESCO 2018-ban azt tanácsolta Kolumbiának, hogy ne kezdje meg a roncs kereskedelmi célú feltárását, a mostani döntés viszont azt sugallja, hogy Kolumbia mégis felhozza a tárgyakat.
A San José maradványai mintegy 600 méteres mélységben nyugszanak. A szakértők a felfedezéskor megállapították, hogy az eltelt 300 év ellenére a roncs kifejezetten jó állapotban van.