Ősi szentélyre bukkantak a sivatagban
Úgy tűnik, a térség korabeli lakói számára az állatcsapdák nagyon fontosak voltak.
Jordán és francia régészek egy 9 ezer éves szentélyt fedeztek fel Jordánia keleti sivatagában, egy nehezen megközelíthető újkőkori lelőhelyen – számol be az AP News. A rituális komplexum egy, a neolitikum idejére datálható tábornál fekszik, a környéken több korabeli, feltételezhetően a vadászatot segítő struktúra található.
Az úgynevezett sivatagi sárkányokat az őket először az 1920-as megpillantó pilóták nevezték el, a struktúrákat valószínűleg a gazellák csapdába ejtésére használták. A sivatagi sárkányok legalább két hosszú, egymáshoz közeledő, majd végül bezáruló falból állnak, és szerte a Közel-Keleten előfordulnak, igaz, már Dél-Afrikában is azonosítottak hasonló struktúrákat.
Vael Abu-Azziza, a projekt társigazgatója szerint a lelőhely állapota miatt különleges. „9 ezer éves, mégis szinte minden érintetlen volt” – mondta a szakértő. A szent helyen belül két faragott állókőre bukkantak, amelyeken emberszerű figurákat örökítettek meg. Az egyik alak mellett egy sivatagi sárkány ábrája is látható, a helyszínen emellett egy oltárt, egy tűzrakót, tengeri kagylóhéjakat, illetve egy csapda miniatűr modelljét is megtalálták.
A felfedezés segíthet jobban megérteni a térség korabeli lakóinak jelképrendszerét, művészetét és spiritualitását. A sivatagi sárkányok közelsége azt sugallja, hogy a szentély készítői vadászok voltak, és a csapdák kulcsfontosságúak voltak kultúrájukban.