Korábban ismeretlen ősi kultúrát fedeztek fel
A mai Észak-Kína területén élő korai emberekre az innováció volt jellemző.
Egy jó állapotban konzerválódott, az őskőkorszak idejéből származó lelőhelyet találtak az észak-kínai Csiamabejnél – számol be a Max Planck Történeti Intézet oldala. A 40 ezer éves leletek egy új kultúráról, egy innovatív vadászó-gyűjtögető csoportról árulkodnak.
Bár korábbi vizsgálatok felfedték, hogy a Homo sapiens 40 ezer éve már jelen volt Kelet-Ázsiában, az első emberekről keveset tudni. Az észak-kínai Nihevan-völgy remek területet biztosít korai rokonaink tanulmányozására, a térségben ugyanis számos ősi lelőhely került elő az évek során – a legkorábbi 2 millió éves.
Az új tanulmányban egy különleges, korábban ismeretlen kultúrát írnak le. A csoport az első Kelet-Ázsiában, amely bizonyítottan okkert dolgozott fel, emellett jellegzetes, késszerű kőeszközöket is készített. Az okkert festékanyagként használták, az eszközökkel pedig fúrhattak, kaparhattak, valamint növényi és állati maradványokat dolgozhattak fel. A friss eredmények segítenek jobban megérteni a Homo sapiens terjedésének innovációit.
Dr. Fa-Gang Vang, a Hopeji Tartományi Örökségvédelmi és Régészeti Intézet munkatársa szerint Csiamabej kiemelkedik Kína többi ismert lelőhelye közül. Dr. Si-Csia Jang, a Max Planck Történeti Intézet és a Kínai Tudományos Akadémia kutatója hozzátette, az új, hideg és erősen szezonális környezet valószínűleg elősegítette a gazdasági, társadalmi és szimbolikus alkalmazkodást.
Noha a környéken emberi maradványok nem kerültek elő, a térség hasonló korú lelőhelyei alapján úgy tűnik, hogy Homo sapiensek éltek Csiamabejnél is. Lehetséges, hogy az ősi Homo sapiensek a régió más korabeli embereivel, így a gyenyiszovaiakkal is keveredtek.