Az első ember, aki eljutott a világűrbe
1934. március 9-én született Jurij Gagarin, orosz asztronauta.
Gagarin nevéről bizonyára mindenkinek egyértelműen a következő gondolat ugrik be: ő volt az első ember a világűrben. A szovjet-orosz űrhajós a Vosztok–1 űrhajóval indult 1961. április 12-én, Bajkonurból Föld körüli útjára. Az utazásnak azonban egy másik szempontból is kiemelt jelentősége volt: a szovjetek ezzel az emberes űrrepülések terén megelőzték az amerikaiakat.
Jurij Alekszejevics Gagarin egy ács fiaként született, négy gyermeke közül harmadikként az oroszországi Gzsatszk közelében, 1934-ben. Az általános iskola után Moszkvába költözött ahol öntőforma-készítőként végzett, 1951-ben, majd a szaratovi műszaki főiskolán folytatta tanulmányait. Közben egy új szenvedélynek hódolt, a repülésnek. A szaratovi repülőklubban emelkedett először a levegőbe. A szovjet légierő orenburgi katonai főiskoláján 1957-ben végzett, majd a sikeres vizsgák után vadászpilótaként kezdett szolgálni. Gagarin hadnagyi rendfokozattal vezényelték tényleges szolgálatra a luosztari katonai bázisra a Murmanszki területre. Még ugyanebben az évben megnősült, két lányuk született – írja a History.com online történelmi portál.
Gagarint 19 másik jelölttel együtt választották be 1960-ban a szovjet űrprogramba. A kemény fizikai és mentális kiképzést követően, a különböző tesztek elvégzése után és szigorú szempontok szerint értékelve végül Jurij Gagarint jelölték ki az első repülésre: 1961. április 12-én reggel 9 óra 7 perckor az első űrhajóssal a Vostok 1 űrszondája felszállt a Bajkonur Űrközpontból, majd röviddel később Föld körüli pályára állt. Ekkor hangzott fel az ikonikus kiáltást: Pojéhali!, azaz Menjünk!
Gagarin első Föld körüli utazása javarészt eseménytelenül zajlott, ám a leszállás majdnem katasztrófával végződött. A Vostok leszállómodulját és a szervizmodulját összekötő kábelek nem váltak el megfelelően, ami hatalmas rázkódást okozott, amikor az űrszonda ismét belépett a Föld légkörébe. Gagarin a leszállás előtt azonban katapultált, és biztonságosan zuhant le a Volga folyó közelében, Szmelovka falu mellett, a szaratovi területen. Az első repülés a világűrben összesen 1 óra 48 percig tartott: ennyi idő alatt kerülte meg a Földet az első kozmonauta.
A Szovjetunió hőse, Gagarin nemzetközi híresség lett, aki bejárta a világot, miközben hazája kitüntetésekkel halmozta el (többek között megkapta a Szovjetunió Hőse kitüntetést, a Szocialista Munka Hőse érdemrendet). Részt vett a további űrhajósok kiképzésében, majd 1964 és 1968 között az űrhajósok kiképzéséért felelős központ helyettes parancsnokának nevezték ki.
Jurij Gagarin végül egy tragikus repülőbaleset áldozata lett 1968. március 27-én, amikor kiképzés közben, egy MiG–15 UTI repülőgépen felszállva balesetet szenvedett, amelynek során egy másik tesztpilótával, Szereginnel együtt lezuhant; mindketten életüket vesztették.
Gagarin emlékére Gzsatszk városát átkeresztelték Gagarinra, a Holdon pedig egy kráter viseli nevét.