Elképesztő összegért kelhet el egy 23 karátos középkori érme
A ritka pénzeket nagyon rövid ideig, hét hónapon át verték Angliában.
Egy zászlóba burkolt, ülő leopárd látható azon a kivételesen ritka aranyérmén, amelyet egy angliai amatőr fémkereső fedezett fel – számol be a Live Science. A különleges, szinte újnak ható tárgy egy aukción cserélhet gazdát.
Az érmét 23 karátos aranyból verték a 14. században a londoni Towerben. III. Eduárd sikertelen pénzreformjából csak kevés érme maradt fenn.
A lelet 2019-ben került elő a nyugat-angliai Norfolk északi részén. Ezen kívül csupán négy hasonló érmét találtak eddig: kettőt a British Museumban, egyet az oxfordi Ashmolean Museum, egyet pedig egy magángyűjteményben őriznek. A norfolki érme 2,5 centiméter átmérőjű, 3,48 grammos, és a becslések alapján 140 ezer fontért, azaz mintegy 66 millió forintért kelhet el.
Francia és itáliai területeken a 13. században kezdtek el aranypénzeket használni. III. Eduárd 1344 januárja és júliusa között három eltérő megjelenésű és értékű típusban veretett leopárdos érméket, hogy megkísérelje bevezetni az aranyat az angol valutába. Ekkoriban az országban ezüsttel fizettek.
Nigel Mills, a DNW szaktanácsadója szerint a koronás leopárd fejét először I. Eduárd használta, a jelképpel hitelesítették az aranyat és az ezüstöt. A 14. században aztán az leopárdok az uralkodói család és támogatói zászlóin és pajzsain is megjelentek.
III. Eduárd reformja nem jött be, az érmék túl drágának, nehezen használhatónak és túlértékeltnek bizonyultak, 1344 augusztusában pedig már ki is vonták őket a forgalomból. Mills szerint egy, a norfolkihoz hasonló pénz vásárlóereje ma nagyjából 2 ezer fontnak, vagyis több mint 947 ezer forintnak felelne meg, ami jól jelzi, hogy mennyire kényelmetlen fizetőeszköz volt.