Kihalt óriások elevenedhetnek meg egy ősi barlangrajzon
A kolumbiai esőerdő mélyén előkerült alkotásokról egy ideje folyik a vita.
Egy friss tanulmány alapján a mintegy 12 ezer évvel ezelőtti megafaunát örökítheti meg az a 13 kilométer hosszú barlangrajzsorozat, amelyet Kolumbiában találtak – számol be a CNN. Az alkotások Serranía de la Lindosánál, az esőerdőben kerültek elő, a felfedezéssel kapcsolatban egy ideje folyik a szakmai vita.
José Iriarte, az Exeteri Egyetem régésze és a csapat tagja szerint a rajzokon jól megfigyelhető Amazónia sokfélesége. A térség korai lakói teknősöket, halakat, jaguárokat, majmokat és tarajos sülöket örökíthettek meg. A Homo sapiens utolsóként Dél-Amerikát hódította meg. Iriarte úgy gondolja, a századokig készülő barlangrajzzal az első emberek a számukra új, hatalmas teremtményeket dokumentálták. Mint hozzátette, az ábrák igen naturalisztikusak.
A kutatók által megafaunának ítélt részletes rajzok ugyanakkor ellentmondásosak és vitatottak. Egyes szakértők úgy vélik, hogy a festmények a javasoltnál sokkal fiatalabbak, a megjelenített állatok pedig nem az egykori megafauna tagjai. Az Iriarte és társai által óriáslajhárként leírt lény például vízidisznó lehet.
Iriarték nem állítják, hogy tanulmányuk végérvényesen lezárja a vitát, mégis bíznak benne, hogy eredményeik a megafauna elméletét erősítik. A csapat öt olyan rajzot is azonosított, amelyek kihalt óriásokat mutathatnak. Az érintett állatok a paleontológia révén jól ismertek.
Noha magát a festékanyagot még nem datálták, a lelőhelyen előkerült okkertöredékeket már elemezték. Iriarte szerint ezek nagyjából 12 ezer évesek. A barlangrajzok közvetlen kormeghatározása nem egyszerű, de ha sikerül datálni őket, a vita végleg lezárulhat.