Ez lehetett a történelem első szelfije
Már a fényképezés kezdetén elkészült a világ első szelfije.
2013-ban az Oxford Dictonary az év szavának választott a szelfi szót. A meghatározás szerint a szelfi lényegében önportrét jelent, amit digitális fényképezőgéppel vagy okostelefonba szerelt digitális kamerával készítenek – írja a The Public Domain Review oldala.
A szelfi nagyjából egyidős a fotográfia történetével és egy philadelphiai fiatalember, Robert Cornelius nevéhez köthető.
A saját kémiai ismereteit fölhasználó fotográfus családja lámpaboltjának udvarán fényképezőgépével elkészítette önarcképét vagyis az első szelfinek tartott fotót, még 1839-ben.
A történet szerint Robert Cornelius apja üzletének udvarán felállította fényképezőgépét, levette az objektívről a fényzáró sapkát, a gép elé ment, majd mozdulatlanul állt percekig, ezután visszatette a sapkát, és így készítette el a világ első önarcképét.
A fotó hátuljára a következőket írta: „Az első fénykép, ami valaha készült”. Ekkor valószínűleg még nem tudott róla, hogy Párizsban 1838-ban Louis Daguerre elkészítette az első embert ábrázoló fotót. A dagerrotípiát, mint fényképezési eljárást Dominique Francois Arago csillagász és fizikus ismertette a Francia Tudományos Akadémia ülésén, 1939. január 9-én.
Két érdekesség a szelfiről
Amikor az 1970-es években teret nyertek és megfizethetővé váltak az úgynevezett instant fényképezőgépek, mint a Polaroid, egyre több művész alkalmazta azt a módszert, amit ma szelfizésnek hívunk.
A szelfi szót először angol nyelven, egy ausztrál fórumon használták 2002-ben. A magyar helyesírásba a szó a helyesírási szabályzat 12. kiadásával 2015-ben került be.
Írta: Németh Orsolya