Pompejiből lopott freskót találhattak
Az alkotást egy Los Angeles-i múzeumban őrzik.
Egy lopott műtárgyakra szakosodott kutató arra kéri a világhírű, Los Angeles-i J. Paul Getty Múzeumot, hogy szolgáltasson vissza egy freskótöredéket Olaszországnak – számol be a The Guardian. A szakértő szerint meggyőző bizonyítékok igazolják, hogy a leletet egy hírhedt orgazdához köthető.
Christos Tsirogiannis, az Aarhusi Egyetem munkatársa az érintett falfestmény fotójával a 2012-ben elhunyt, illegális műkincs-kereskedelemmel vádolt Robert Hecht archívumában is találkozott. Hechthez számos gyanús ügylet köthető, 1972-ben például a Metropolitan Művészeti Múzeumnak adott el 1 millió dollárért egy antik görög vázát, ezt 2008-ban szállították vissza Olaszországba.
A Tsirogiannis által kifogásolt freskón egy erkélyről néző, kezében poharat tartó nő látható. Az ábrázolásról készült egyik kép Hecht 2001-ben lefoglalt gyűjteményében is megtalálható. A kutató szerint a freskótöredék 1996-ban, adományozás útján került a Gettyhez. Az adományozó egy olyan magángyűjtő volt, aki 1987-ben vásárolta meg a leletet Hechttől.
Tsirogiannis szerint a freskó a Vezúv térségéből, valószínűleg Pompejiből származik. A szakértő elképzelhetőnek tartja, hogy a töredéket egy hamuval betemetett villából lopták el. A múzeumnak további bizonyítékai is vannak, melyek a leletet az illegális kereskedelemhez kötik. A Getty egyébként az érintett magángyűjteményből korábban több tételt is visszajuttatott Olaszországba.
A J. Paul Getty Múzeum számára a lopott műkincsek problémája különösen kellemetlen. 2005-ben az intézmény akkori régészeti kurátorát, Marion True-t Olaszországban azzal vádolták meg, hogy egy törvénytelen kereskedelmi közösség tagja. A vádakat végül elévülés miatt ejtették.
Tsirogiannis a 2000-es évek elején kapott engedélyt a hatóságoktól, hogy hozzáférjen az illegális kereskedők anyagaihoz. 15 év alatt mintegy 1600 lopott tárgyat azonosított, az érintettek, a kormányok és a hatóságok értesítésével pedig a visszaszolgáltatásokhoz is nagyban hozzájárul.