Lehet, hogy érdemes átnevezni Machu Picchut
A romvárost ma mindenki jól ismeri, de az inkák valószínűleg nem Machu Picchunak nevezték.
Machu Picchut a 20. század elején fedezte fel magának ismét az emberiség, Hiram Bingham amerikai kutató és politikus 1911-ben kereste fel a helyszínt. Az Inka Birodalomból fennmaradt, 15. századi romváros Peru déli részén, a hegyek között fekszik. A települést 1450 körül alapították, de nagyjából egy évszázaddal később, a spanyol hódítás miatt el is néptelenedett.
Több mint 110 évvel azt követően, hogy Bingham ellátogatott a helyszínre, Donato Amado Gonzales, a perui Kulturális Minisztérium munkatársa, illetve Brian S. Bauer, a Chicagói Illinois-i Egyetem antropológusa átfogó vizsgálatba kezdtek Machu Picchuval kapcsolatban – számol be a Heritage Daily. A szakértők Bingham eredeti jegyzeteit, korai 20. századi térképeket és több évszázados forrásokat elemeztek.
Az eredmények alapján az inkák a várost eredetileg Huayna Picchunak hívhatták. Ez a legközelebbi sziklás csúcsra utal, míg a Machu Picchu a legmagasabb helyi hegyre. Bauer szerint rengeteg adat bizonyítja, hogy a település neve valójában Picchu vagy még inkább Huayna Picchu volt.
Utóbbi név egy 1904-es atlaszban szerepel, eszerint a helyszín egy inka romváros. Bingham jegyzeteiből az is kiderül, hogy a felfedezőnek 1911-ben meséltek egy Huayna Picchu nevű lelőhelyről, amely az Urubamba folyó közelében fekszik. Sőt, 1912-ben egy helyi birtokos szintén azt mondta Binghamnek, hogy a romokat Huayna Picchunak hívják.
A kutatók szerint a névre vonatkozó legmeggyőzőbb adatok ugyanakkor a spanyoloktól származnak. Az európaiak nem sokkal azután, hogy a 16. század végén elfoglalták a térséget, már írtak forrásaikban a városról.
Végezetül érdemes kiemelni, hogy maga a Huayna Picchu név jól ismert. Az új vizsgálat fő megállapítása az, hogy az inkák inkább a szirtre, és nem a legmagasabb helyi csúcsra utalva nevezték meg a helyszínt.