A beszélőgép és a sakkautomata megépítője
1804. március 26-án Bécsben meghalt Kempelen Farkas tudós és feltaláló.
Kempelen Farkas nevét a 18. század egyik legjelentősebb magyar tudósa és feltalálójaként emlegetik. Nem kevesebb, mint nyolc nyelven írt és beszélt (többek között: németül, magyarul, franciául, latinul, olaszul és angolul), ő fordította németre Mária Terézia törvénykönyvét. A tudós, építész, feltaláló, költő, író és ötvös építette meg a beszédutánzó gépet és a sakkautomatát, miközben tervei alapján készült el a Budai Várszínház épülete.
„Volt egyszer egy híres magyar, aki az ördöggel cimborált. Legalábbis ezt fogták rá, akik megirigyelték, hogy sorjában minden sikerül neki. Még a királyok is úgy emlegették mint varázslót. Egész Európa megcsodálta tüneményes találmányait. Odahaza azonban azt is tudták róla, hogy széles Magyarországon nincs nála hívebb hazafi. De ő mindig a háttérben maradt, nem szeretett a napfényes oldalon sütkérezni, azt átengedte a hiúbbaknak, süttessék magukat, ha olyan jóleső érzés. Egy öröme volt, hogy vitte, vihette előre a hazáját, s nem fogadott el érte semmit. Hívták pedig ezt a nevezetes embert: Kempelen Farkasnak. Tüstént megmondom, hogy nem volt az ördög cimborája, varázsló sem volt, hanem az esze és a szíve emelte az emberek fölé” – írja Szalatnai Rezső a Kempelen, a varázsló című munkájában.
A magyar tudós a Wolfgangus Franciscus de Paula név alatt született Pozsonyban, aki nemes Kempelen Engelbert császári és királyi kamarai udvari tanácsos és Spindler Anna Rosina fia volt. Nemességüket III. Károly német-római császár, magyar és cseh király honosíttatta. Kempelen Farkas tanulmányait több helyen, Pozsonyban, Győrben, Bécsben és Rómában végezte, ahol többek között filozófiát és jogot tanult, gyakorolta a rézmetszést, de a matematika és a fizika is felettébb érdekelte. Bécsben kezdett el tisztviselőként dolgozni, de közben elkezdett saját tanulmányait fejleszteni.
Miközben selyemgyárakat létesített és faluközösségeket szervezett, folyton törte az agyát valamint. Kempelen újító gondolatai egészen napjainkig hatnak, találmányai megelőzték korukat. Kora polihisztoraként a világon elsőként szerkesztett beszélőgépeket (ez a belenyomott levegőt az emberi hanghoz hasonló levegőrezgésekké alakította át), gőzkondenzátorral tervezett gőzgépet, a gőzturbina ősét, de igazán híressé a sakkozógép vagy más néven sakkautomata feltalálása tette. A „Török” néven megismert szerkezet feltalálójaként mutatta be híres sakkozó bábuját 1770-ben, amelynek építésébe Mária Terézia utasítására fogott bele.
A sakkozógép már a saját korában is világhírnévre tett szert. Kempelen és a szerkezet későbbi tulajdonosai egész Európát és Észak-Amerikát is bejárták ezzel az akkoriban csak „bűvészmutatványnak” titulált találmánnyal. Ámulatba ejtette a korabeli közönséget, ahogy a sakktábla másik oldalán ülő török bábu úgy játszott, akár egy igazi ember. Nem túlzás azt állítani, hogy ezzel Kempelen tette le a mesterséges intelligencia alapjait. A korabeli legendák azt harsogták, hogy egy ember van a gépben, de leleplezni soha nem tudták és a titkát sem fejtették meg. A korabeli feljegyzések szerint olyan emberek „hívták ki a Törököt”, mint Cobenzl gróf (Mária Terézia meghatalmazott minisztere), Benjamin Franklin vagy Napóleon. És bár a bábuval le lehetett ülni játszani, és látszólag önállóan mozgatta a sakkfigurákat, nagyon nehéz volt legyőzni.
A pontosan megalkotott mechanikus szerkezet végül egy amerikai körút során 1854-ben semmisült meg a philadelphiai Kínai Múzeumban, ahol egy tűzvész pusztított. A gépből csupán a sakktábla maradt fenn. Akkori tulajdonosa, Nepomuk Maelzel pár évvel később felfedte a szerkezet titkát: kiderült, hogy a dobozba rejtőzve valóban egy ember mozgatta a török bábu karját.
Kempelen Farkas munkásságáról a budapesti Műcsarnokban rendeztek kiállítást 2007 áprilisában, ahol a sakkozógép rekonstruált másolatát is bemutatták. Beszédkeltő gépének élethű, működő mását Nikléczy Péter és Olaszy Gábor készítette el; a rekonstruált gépet a Budapesti Műszak és Gazdaságtudományi Egyetem Informatika épületének aulájában állították ki.