Kiderült, hol élnek a világ legboldogabb emberei
Ahogy az elmúlt tíz évben minden alkalommal, 2022-ben is rangsorolta az országokat életminőség szempontjából a World Happiness Report. A világ 150 országából kérték ki az emberek véleményét, hogy kiderüljön, hol élnek a világ legboldogabb emberei.
A vizsgálat értékeléséhez többek között a nagylelkűséget, az együttérzést, az életvezetési szabadságot, a társadalmi támogatottságot és a várható élettartamot vették alapul, az egyes országok pedig egy tízpontos skálán kaptak pontszámot.
Az elmúlt négy évben sorra Finnország állt a képzeletbeli dobogó legfelső fokára, és ez idén sem lett másképp, ismét az északi ország vezeti a listát.
Finnország a világ legboldogabb országa 7,821 ponttal, megelőzve Dániát (7,636) és a harmadik helyezést elért Izlandot (7,557). Az Egyesült Államok a 16. helyet zsebelte be, három helyet javítva tavalyi eredményéhez képest. Idén a legjelentősebb előrelépést három kelet-európai ország – Bulgária, Románia és Szerbia – tudhat magáénak, míg a legnagyobb visszaesést Libanon, Venezuela és Afganisztán.
Magyarország a lista 51. helyén áll, nyolc helyet visszaesve a tavalyi eredményéhez képest.
„A rangsor legvégén olyan társadalmakat találunk, amelyek konfliktusoktól és mélyszegénységtől szenvednek” – mondta Jan-Emmanuel De Neve, az Oxfordi Egyetem Wellbeing Research Center igazgatója.
Annak ellenére, hogy még 2021-et is a COVID-19 világjárvány és annak negatív hatásai uralták, a felmérés szerint a kedvesség így sem veszett ki az emberekből.
„2021-ben figyelemreméltó, világméretű növekedést tapasztaltunk a Gallup World Poll által megfigyelt mindhárom, kedvességre vonatkozó cselekedet tekintetében” – mondta John Helliwell, a British Columbia Egyetem professzora és a jelentés szerkesztője a Travel+ Leisure-nek kiadott nyilatkozatában.
„Az idegenek segítése, az önkéntesség és az adományozás 2021-ben a világ minden részén erőteljesen megemelkedett, és csaknem 25 százalékkal meghaladja világjárvány előtti szintet” – mondta a szakember.
Az idei jelentés kulcsfontosságú megállapításai közé tartozik az is, hogy az emberekben a pozitív érzelmek több mint kétszer olyan gyakoriak, mint a negatív érzelmek, de ettől függetlenül 2017 és 2020 közötti adatokhoz képest a világ lakossága körülbelül 3 százalékkal többet aggodalmaskodott az elmúlt évben.
Írta: Németh Orsolya