Az első mosógéptervek szabadalmaztatása
1797. március 28-án adta át az Egyesült Államokban a „ruhamosás” első szabadalmát.
A mosógép feltalálása sokak számára szó szerint felszabadító érzés volt. A „gépek korszaka” előtt a mosás különösen fárasztó tevékenységnek számított, hiszen a ruhák nehezek voltak és puszta kézzel kellett súrolni őket. Az asszonyok gyakran sziklákhoz dörzsölték őket, vagy egyszerűen hagyták, hogy a patak sebes áramlása úgymond elmossa a szennyeződéseket. Ám ha otthon akartak mosni, a vezetékes víz elterjedése előtt a vizet szivattyúkból, a folyóból vagy valamilyen kútból kellett behordani a házba, a tűzön felmelegíteni, majd egy a kádba önteni. A tengeren pedig erős szövetzsákba helyezték a ruhákat és hagyták, hogy a hajó órákon át vonszolja azt. Szakemberek bizonyítékot találtak az ókori Rómából arra, hogy az áldozati állatok zsírjából készült hamut is szappanként használták – írja az Inventions-handbook.com oldal.
A történelem során különféle rajzokat készítettek kezdetleges mosógépekről. A 15. században Ottavio Strada vetett papírra egy ötletet, ami a szerkezet egy korai koncepciója lehetett. Később, az 1670-es években John Hoskins azzal kísérletezett, hogy egy kerékkel és hengerrel összepréseljen egy vastag, szennyes ruhákkal teli zsákot, míg 1691-ben egy angol férfi egy többcélú készüléket szabadalmaztatott, amely többek között mosásra is használható volt. Az ipari forradalom indította el az igazi innovációs hullámot a gépi mosás területén: a legkorábbi mosógépek kézi működtetésűek voltak, de így is megkönnyítették a mosás terhét, mivel az eredeti módszer általában egy egész napos munkába telt.
Londonban 1752-ben már széles körben kínáltak eladásra olyan mosókádakat, amelyekbe egy keverőszerkezetet építettek. Hasonló találmányt széles körben használtak a 18. században. A németek sem tétlenkedtek a mosás „gépesítése” ügyében. 1767-ben Jacob Christian Schäffer német evangélikus lelkész is közzétette a kezdetleges mosógép tervét.
1787-ben az angliai Edward Beetham, akkor éppen kiadványokkal foglalkozott és elkezdte hirdetni egy Thomas Todd nevű felfedező mosógépét, bár akkor sokan meg voltak győződve arról, hogy a gépek tönkreteszik az ágy- és ruhaneműt. Néhány évvel később Beetham megvásárolta James Wood szabadalmának jogát egy hordozható, forgatható karral ellátott mosómalomra. Sőt, a haditengerészet számára is készült egy változat, amelyet a hajók fedélzetén használhattak. Beetham gépe 1791-ben jutott el az Egyesült Államokba, ahol azonban 1797. március 28-án nem ő, hanem egy Nathaniel Briggs nevű férfi szabadalmaztatta az első mosógép terveit.
Briggsről a tudományos élet keveset tud, mert egy 1836. decemberi hatalmas tűzvész megsemmisítette a Szabadalmi Hivatal számos iratát. Találmánya azonban éppúgy leegyszerűsítette a saját életét, mint amennyi hasznot hozott neki. Találmányát egy New Brunswickből érkező férfi fejlesztette tovább, majd az 1900-as évek elején jelentek meg az első szabadalmak az elektromos mosó- és szárítógépekre.