Ezer éve eltemetett sebész sírjára bukkantak
A sebész a Sicán-kultúra tagja volt, a civilizáció a mai Peru északi részén létezett.
Egy egykori, a középső Sicán időszak (időszámítás szerint 900-1050) idején élt sebész maradványait tárta fel a Sicán Nemzeti Múzeum csapata – számol be az Andina. A leletek az észak-perui Huaca Las Ventanas mauzóleum templománál kerültek elő.
Carlos Elera, a múzeum igazgatója szerint a maradványokat egy 2010-2011 közötti feltáráson találták meg, Huaca Las Ventanas lelőhelyén. A csapat a csontokat, illetve a sírmellékeket kiemelte, és elszállította, nehogy egy közeli folyó károsítsa a maradványokat. A Sicán Múzeumban 2021 októbere és 2022 januárja között elemezték a korábban kimentett leleteket.
A nyughelyben előkerült egy arany, cinóberrel megfestett maszk, egy mellvért, egy poncsószerű, rézlapokkal díszített ruhadarab, valamint egy arany szőrtelenítő. A poncsó alatt egy díszes palack is volt, de aranyozott réztálakat és szertartásos kést, illetve fanyelű árakat, tűket és késeket is felfedeztek. Utóbbiak a sebész műszerei lehettek.
A Sicán- vagy Lambayeque-kultúra a mai Peru északi partvidékén virágzott időszámítás szerint 750 és 1375 között. A monumentális építményeket létrehozó civilizáció a Moche-kultúrát követte, egyes kutatók szerint viszont folytonosság van a két csoport között. A Sicán bukását végül a Chimu Királyság hódítása hozta el.