Tenerife őslakosainak barlangjaira bukkantak
A guancsok kultúrája a spanyol hódítás miatt veszett el.
Szakértők egy csoportja a guancsok, azaz a Kanári-szigetek őslakosainak barlangjaira bukkant Tenerifén – számol be a Heritage Daily. A felfedezés hozzájárulhat az egykori kultúra alaposabb megismeréséhez.
A népcsoport az időszámítás előtti 1. évezredben, Afrika felől érkezett a térségbe, genetikailag pedig az ősi berberekhez állt közel. A guancsok voltak az egyetlen ismert emberek, akik az európaiak érkezése előtt Makaronéziában éltek. A Kanári-szigetek spanyol meghódítása után, a 15. században a kultúra elveszett a népirtás következtében.
Az egyik legkorábbi beszámoló az őslakosokról 1150 körülről származik, és Abu Abdalláh al-Idríszi készítette. Az arab utazó A vágyakozónak gyönyörködtetése – A világtájak átszelése című, a szicíliai II. Roger normann király számára alkotott művében számolt be a guancsokról, akikkel egy andalúziai tengerészcsalád tagjai találkoztak. A szerző az őslakosokat világos hajúnak, a nőket gyönyörűnek, a férfiakat pedig magasnak és vörösesbarna arcszínűnek írta le.
Nuria Álvarez és munkatársai a tenerifei San Cristóbal de La Laguna, El Rosario és Los Realejos közelében bukkantak olyan barlangokra, amelyek az egykori kultúrához köthetőek. A lelőhelyek nehezen megközelíthető szakadékoknál vagy szikláknál fekszenek, és viszonylag érintetlenek. A felfedezés segíthet jobban megérteni a guancsok világát és a nép temetkezési szokásait.